Ognisko TKKF „Żywioł” Wilamowice zostało powołane do życia 14 lipca 1958 roku przez Jana Bilczewskiego, który został jego pierwszym prezesem. W tym samym roku Wojewódzki Zarząd Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej w Krakowie wyraził zgodę na powstanie ogniska i w ten sposób weszło ono w skład struktur wojewódzkich. Od tego momentu rozpoczęła się działalność programowa Towarzystwa, która na przestrzeni 60 lat istnienia wniosła trwały wkład w życie sportowo-rekreacyjne mieszkańców miasta. Kolejnymi prezesami organizacji byli Józef Smołkowicz, Alojzy Jonkisz, Ignacy Kolasa, Romuald Nycz, Wiesław Merta, a od 2002 roku Marian Rozner. W ciągu tych lat Towarzystwo zorganizowało kilkaset imprez sportowych o charakterze masowym, festynów, rajdów i wycieczek dla lokalnej społeczności.

Ogniska TKKF powstały po II wojnie światowej. Nie ma się co czarować i warto powiedzieć to sobie wprost, były elementem propagandy PRL i formacją, która miała zastąpić znienawidzony przez “czerwony ustrój” Polskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, które było nie tylko miejscem realizacji sportowych pasji, ale i może przede wszystkim kształtowało postawy patriotyczne.

Na początku wspierany mocno TKKF organizował sportowe życie w największych zakładach pracy i ta rola skończyła się wraz z upadkiem systemu w 1989 roku. TKKF powinien więc zakończyć swoją działalność, jest jednak inaczej. Dlaczego? Otóż zdecydowana większość Ognisk TKKF od zawsze stawiała na sport, a że w jego strukturach sporo, naprawdę sporo, było prawdziwych patriotów, to i dziś nikt nie śmie wypominać mało chlubnej przeszłości. Bo sport zawsze się obroni, a popyt na ruch jest w nas od zawsze. A TKKF daje możliwość aktywności i tym, którzy kiedyś sportowcami byli, jak i tym, którzy wstydzą się iść do klubu, czy na inne zorganizowane zajęcia. W TKKF znajdą i zrozumienie i możliwość spełniania swoich marzeń. Trzeba zobaczyć dwie pasje: pierwszą działacza, społecznika, który organizuje turniej, konkurs lub zawody i uczestników, którzy mając siódmy lub ósmy krzyżyk na karku cieszą się mijając linię mety i dostając medal, jakby mieli tych lat kilkanaście. I to jest prawdziwy sens tej całej zabawy, tu znajdą Państwo sport w najczystszej postaci. Dlatego TKKF przetrwał, ma dziś szacunek u zdecydowanej większości władz samorządowych, bo spełnia swoją misję.

Ognisko TKKF „Żywioł” Wilamowice przez wszystkie lata swojego istnienia propaguje wśród mieszkańców miasta i gminy aktywność fizyczną i kształtuje zamiłowanie do uprawiania sportu amatorskiego oraz ćwiczeń rekreacyjnych. Wpływa w ten sposób na podnoszenie sprawności fizycznej i ochronę zdrowia. Organizuje różnorodne imprezy rekreacyjne, sportowe i wycieczki turystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Do najbardziej popularnych należą odbywające się cyklicznie gminne rajdy i krosy rowerowe, turnieje strzeleckie, turnieje siatkówki i piłki nożnej, biegi przełajowe, wędrówki górskie oraz inne imprezy plenerowe. Bierze też udział w corocznych Zlotach Ognisk i Klubów TKKF w Katowicach i innych działaniach Śląskiego TKKF-u. Rokrocznie uczestniczy w turniejach Fundacji Krzyż Dziecka w Pisarzowicach oraz imprezach organizowanych na terenie miasta i gminy takich jak na przykład Wilamowskie Śmiergusty czy Gminne Dożynki. Angażuje się także w życie społeczno-kulturalne środowiska oraz współpracuje z lokalnymi instytucjami i organizacjami społecznymi, na przykład ze Stowarzyszeniem na Rzecz Zachowania Dziedzictwa Kulturowego Miasta Wilamowice.