We wtorek, 29 stycznia 2019 r., w Domu Gminnym „Pod Harendą” w Jaworzu wiceprezes spółki PKS w Bielsku-Białej SA Paweł Sadza oraz wiceprezes Zarządu PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. Marcin Szczudło podpisali list intencyjny w sprawie nawiązania współpracy przy budowie stacji paliw CNG w bazie bielskiego PKS przy ul. Legionów.

Ze stacji korzystać będzie PKS, który do końca 2020 roku zamierza kupić 26 nowych, ekologicznych autobusów. Stacja ma być dostępna także dla mieszkańców Bielska-Białej i okolic.

Autobusy PKS wożą mieszkańców wielu miejscowości w powiecie bielskim. Teraz przedsiębiorstwo korzysta jednak z tradycyjnie zasilanych pojazdów. Od kilku dni pasażerów testowo wozi jeden autobus zasilany gazem ziemnym. Według Marka Małachy, prezesa PKS w Bielsku-Białej, wprowadzenie do stałej eksploatacji 26 takich autobusów znacząco poprawi warunki podróżowania.

Od zeszłego roku właścicielem „PKS w Bielsku-Białej SA” jest Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny powołany przez dziewięć gmin (Bestwinę, Buczkowice, Jasienicę, Jaworze, Kozy, Porąbkę, Szczyrk, Wilamowice i Wilkowice) oraz powiat bielski. Zadaniem związku jest modernizacja i rozwój transportu publicznego poprzez wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań oraz usprawnianie połączeń sieciowych na terenie powiatu oraz Bielska-Białej.

CNG to sprężony gaz ziemny o wysokich walorach ekologicznych, dlatego stanowi jedno z najlepszych paliw do napędzania transportu publicznego. Według ekspertów, wymiana taboru zasilanego olejem napędowym na rzecz CNG pozwala na znaczną redukcję emisji zanieczyszczeń: tlenków azotu do 50 proc., dwutlenku węgla do ok. 15 proc. oraz przyczyniających się do powstawania smogu pyłów PM do 99 proc.

Silniki zasilane CNG pracują ciszej. Koszt przejechania 100 km pojazdem na gaz jest o ok. 10 proc. niższy niż w przypadku autobusu zasilanego olejem napędowym. Oszczędności mogą jeszcze wzrosnąć nawet do około 20 proc., w związku z planowanym zniesieniem akcyzy na gaz ziemny do celów napędowych. Odpowiednia ustawa została już podpisana i oczekuje na zatwierdzenie przez Komisję Europejską.

W dniach od 16 do 31 stycznia bielski PKS testował autobus marki Iveco Crossway 12LE zasilany gazem ziemnym (CNG). Jest to nowoczesny, niskopodłogowy autobus miejski o długości 12 m i zdolności przewozowej 90 pasażerów (31 miejsc siedzących). Autobus ten można było spotkać i „przetestować” na najbardziej popularnych liniach komunikacyjnych. Chcemy zobaczyć, jak ekologiczny autobus zasilany gazem ziemnym sprawdzi się w praktyce – mówi dyrektor Biura BZPG Seweryn Kobiela.

Spółka „PKS w Bielsku-Białej” S.A., której jesteśmy właścicielem, w ramach projektu unijnego pn. „Rozwój niskoemisyjnego transportu publicznego na terenie Powiatu Bielskiego – zakup taboru autobusowego”, planuje zakupić w latach 2019-2021 ok. 26 autobusów zasilanych gazem ziemnym sprężonym (CNG). Jest to projekt opiewający na łączną kwotę 32,7 mln złotych, z czego 70% (22,6 mln zł) pochodzić będzie z funduszy unijnych.