Fałszywy policjant wyłudził wczoraj 20 tys. zł od 81-letniego mężczyzny. To już niestety drugie takie oszustwo, do którego doszło w ostatnich dniach w Bielsku-Białej. Dokładnie w Dzień Babci, 21 stycznia sprawca oszukał w podobny sposób 77-letnią kobietę. Seniorka wypłaciła z banku 20 tys. zł i przekazała pieniądze nieznajomemu mężczyźnie. Po raz kolejny apelujemy do Państwa o rozwagę i ostrożność!

Wczoraj późnym popołudniem 81-letni bielszczanin odebrał telefon stacjonarny. Mężczyzna po drugiej stronie słuchawki przedstawił się za policjanta z bielskiej komendy przy ul. Wapiennej. Twierdził, że rozpracowuje grupę oszustów, którzy kradną oszczędności z kont bankowych. Utrzymywał, że oszczędności starszego mężczyzny w banku są zagrożone, bo sprawcy właśnie w tym momencie włamują się na jego konto. Mówił też, że posiadają kserokopię jego dowodu osobistego i na tej podstawie zamierzają wyłudzić kredyt. Polecił, aby bez przerywania rozmowy wybrał nr 997 i potwierdził jego dane. Kiedy mężczyzna to uczynił, usłyszał w słuchawce głos kobiety, która podała się za policjantkę. Oszustka potwierdziła dane policjanta. Ponaglał seniora, by natychmiast wypłacił oszczędności i przekazał je funkcjonariuszowi. Twierdził, że tylko w ten sposób uniknie strat. Mężczyzna postępował zgodnie z instrukcjami naciągacza. Podał mu numer swojego telefonu komórkowego i od tej pory przez cały czas kontaktował się z nim za pomocą komórki. Wypłacił z banku 10 tys. zł i przekazał je nieznajomemu mężczyźnie. Po chwili oszust zadzwonił ponownie i powiedział, że kwota jest zbyt mała. Pospieszał seniora, by nie rozłączał się i dokonał kolejnej wypłaty w banku w centrum miasta, gdzie rzekomo policjanci właśnie zatrzymują przestępców. Bielszczanin wypłacił kolejną transzę i po raz kolejny przekazał 10 tys. zł oszustom. W tym samym czasie rodzina nestora, spodziewając się, że może on paść ofiarą przestępstwa, próbowała nawiązać z nim kontakt. Bezskutecznie, gdyż jego telefon był cały czas zajęty.

W ostatnich dniach podobne telefony odebrało kilkunastu bielszczan. Dokładnie w Dzień Babci, 21 stycznia sprawca oszukał w podobny sposób 77-letnią kobietę. Seniorka wypłaciła z banku 20 tys. zł i przekazała pieniądze nieznajomemu mężczyźnie.

 

źródło: Policja Bielsko