Chociaż obecna pora roku nie nastraja, by korzystać z nurtu rzek i morskich fal, to jednak przezorna opiekunka Koła Ligi Morskiej i Rzecznej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jasienicy p. Alicja Iskrzycka, już teraz rozpoczęła przygotowania do sezonu letniego.
21 grudnia 2018 r. zaprosiła 16 uczniów na symboliczny “chrzest morski”. Ceremonia ta, jak stwierdził Prezes Okręgu LMiR w Bielsku-Białej Edward Szpoczek, zabawowa w formie, jest początkiem ich przygody z wodnym światem, który jest dany, by z niego w sposób odpowiedzialny korzystać – rekreacyjnie, sportowo, gospodarczo itp. Dlatego każdy, tak dorośli jak i dzieci są wezwani, do troski o niego od źródeł do Bałtyku. Świat ten kształtuje też różne cechy charakteru potrzebne do wspaniałego przeżywania życia.
W sali, która została zamieniona w pokład statku, przygotowano odpowiednie akcesoria niezbędne do przeprowadzenia obrzędu. Był starszy i młodszy pirat oraz diabeł z morskich głębin, którzy poddawali kandydatów przeróżnym próbom. Kto przeszedł zwycięsko, a okazało się, że wszyscy,został przyjęty przez Neptuna i Prozerpinę do grona “wilczków morskich” i otrzymywał stosowne imię, co zostało potwierdzone certyfikatem.
Kpt. ż. w. Jerzy Ryrych podzielił się przeżyciami z własnego, dwukrotnego chrztu morskiego na prawdziwych statkach, na pełnym morzu. Pan Andrzej Stąsiek, zachęcił do poznawania piękna fauny i flory morskiej i śródlądowej w jaworzańskim Muzeum, a opiekunka “Pani Ala” zaprosiła wiosną na warsztaty szkoleniowe podczas , których złożą ślubowanie i otrzymają legitymacje członkowskie LMiR.

     

źródło: Edward Szpoczek