27 listopada nastąpiło oficjalne otwarcie nowej siedziby Komisariatu Policji w Szczyrku. W uroczystości wzięło udział wielu znakomitych zaproszonych gości. Jak podkreślano, nowa lokalizacja ma zapewnić jak najlepszą dostępność Policji dla mieszkańców i turystów oraz pomóc właściwie reagować na zdarzenia i realizować obowiązki służbowe.

Gospodarzem wydarzenia był Komendant Miejski Policji w Bielsku-Białej insp. Krzysztof Herzyk, który na wstępie zwrócił się do uczestników uroczystości podkreślając, że dzień otwarcia nowego obiektu jest dniem szczególnym, ponieważ „Po wielu latach starań siedziba szczyrkowskich policjantów została przeniesiona z obrzeży miasta – ulicy Granicznej, gdzie mieściła się w zabudowaniach przedsiębiorstwa komunalnego, do ścisłego centrum – na ulicę Myśliwską 40”.

“Nowoczesna infrastruktura mocno wpływa na warunki i komfort pracy policjantów i pracowników cywilnych, ale przede wszystkim przekłada się na jakość obsługi interesantów” – podkreślił insp. Krzysztof Herzyk.

W uroczystości uczestniczyli: Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztof Justyński wraz ze swoim Zastępcą insp. Piotrem Kucią, Dyrektor Gabinetu Komendanta Głównego Policji insp. Sławomir Litwin, gospodarz Szczyrku Burmistrz Antoni Byrdy. Wśród gości nie zabrakło radnych miasta Szczyrk na czele z Przewodniczącym Rady Miejskiej Borysem Matlakiem, a także wójtów Wilkowic i Buczkowic. W uroczystości wzięli także udział przedstawiciele zaprzyjaźnionych służb mundurowych, prokuratorzy oraz reprezentanci firm, instytucji i organizacji współpracujących na co dzień z bielskim garnizonem. W uroczystym otwarciu komisariatu wzięły również udział osoby, bez których powstanie komisariatu nie byłoby możliwe – wykonawcy.

Dyrektor Gabinetu Komendanta Głównego Policji insp. Sławomir Litwin zwrócił się do zebranych gości oraz odczytał list Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka, -„(…) Służba w Policji często bywa trudna i niebezpieczna, a funkcjonariusze z narażeniem życia i zdrowia dbają o bezpieczeństwo obywateli, dlatego też zasługują na najlepsze warunki pracy.”

Burmistrz Miasta Szczyrk Antoni Byrdy podkreślił, że komisariat w centrum oznacza, że miasto będzie lepiej dozorowane, a mieszkańcy i turyści będą czuli się bezpieczniej. Z myślą o tym, m. in. w nowym komisariacie zostanie zamontowany ogólnodostępny alkomat.

Insp. Piotr Kucia przypomniał, że w południowej części regionu śląskiego realizowane są jeszcze cztery inne inwestycje. „Trwają prace końcowe przy posterunku w Wilkowicach. W styczniu policjanci powinni się już przenieść do nowego obiektu. Trwają też budowy komisariatu w Łodygowicach oraz posterunku w Milówce i Istebnej. Prace powinny się zakończyć w lipcu lub sierpniu przyszłego roku. Wszystkie te obiekty będą miały taki sam wygląd, bryłę i rozmieszczenie pomieszczeń. Mamy projekt modelowy” – powiedział. Dodał także, że w Wilkowicach, Milówce i w Istebnej siedziby Policji są odtwarzane po ich likwidacji.

Policjanci ze Szczyrku zyskali nie tylko nową siedzibę. Wzbogacili się także o nowy radiowóz, który w części ufundowany został przez władze miasta Szczyrku. Nowa siedziba, jak i nowy radiowóz poświęcone zostały przez księży i policyjnych kapelanów.

 

Inwestycja była prowadzona od jesieni 2016 r. Uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę nowego komisariatu nastąpiło 5 stycznia 2017 r. Obiekt został wybudowany na 17-arowej działce w centrum miasta, którą przekazały władze miasta Szczyrku. Koszt działki szacuje się na około 1,7 mln zł. Komisariat stanął tuż obok remizy miejscowej straży pożarnej.

31 szczyrkowskich policjantów w nowym komisariacie ma do dyspozycji blisko 700 mkw., a także zaplecze techniczne, sanitarne i ogrodzony parking. W budynku znajduje się 70 pomieszczeń dla służby dyżurnej, prewencyjnej, dzielnicowych, służby kryminalnej, korpusu cywilnego i kierownictwa jednostki. Na terenie jednostki funkcjonuje siłownia przeznaczona dla policjantów i pracowników cywilnych. Inwestycja, z wyposażeniem, kosztowała 4,3 mln zł. Sama budowa pochłonęła 3,3 mln zł.

 

Źródło: bielsko.slaska.plicja.gov.pl