Leopold Kłoda jest tegorocznym laureatem Srebrnej Cieszynianki, czyli Lauru Ziemi Cieszyńskiej. Uroczystość wręczenia tej nagrody odbyła się w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie, 11 listopada.

Tegorocznym laureatem Srebrnej Cieszynianki został Leopold Kłoda, społecznik działacz Towarzystwa Miłośników Jaworza i Rady Parafialnej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej.

Od lat Leopold Kłoda działa aktywnie na rzecz rozwoju kulturalnego gminy Jaworze. Jego nazwisko widnieje w niejednym opracowaniu dotyczącym naszej gminy. Przez lata dał się również poznać jako aktywny społecznik działający na rzecz Towarzystwa Ewangelickiego i Towarzystwa Miłośników Jaworza. To jemu zawdzięczamy wiele przedsięwzięć takich jak: remont Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ponadto wiele wydawnictw i artykułów dotyczących historii i dziejów naszej miejscowości.

Pan Leopold Kłoda pełni funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego oddział w Jaworzu. Za jego prezesury Towarzystwo znacznie poszerzyło swoją ofertę działania na rzecz Parafii, ale też i środowiska Jaworza. To między innymi z jego inicjatywy od lat bardzo dobrze funkcjonuje współpraca Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego oddział w Jaworzu z miejscową Akcją Katolicką. Efektem tej współpracy są wspólne spotkania, które odbywają się przed świętami Narodzenia Pańskiego. Pan Leopold, jako prezes Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego oddział w Jaworzu uczestniczył w pracach Społecznego Komitetu Ochrony Zabytków w Jaworzu organizując też kwesty cmentarne na rzecz zabytkowych nagrobków na naszym cmentarzu w Jaworzu. To z jego inicjatywy utrzymano kontakty z miejscowościami Sandhausen i Bockhorn w Niemczech.

Leopold Kłoda jest również autorem wielu opracowań historycznych, dziejów instytucji i stowarzyszeń działających w gminie Jaworze. Jego zaangażowanie w działalność społeczną i w pielęgnowanie historii i dziejów Jaworza, zostało docenione.

W stulecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości, w niedzielę 11 listopada 2018r. w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie odebrał Laur Srebrnej Cieszynianki z rąk Radosława Ostałkiewicza – Wójta Gminy Jaworze i Zygmunta Podkówki – wiceprzewodniczącego Rady Gminy Jaworze.
(fot. Tomek Wolff)

źródło UG Jaworze