Tak wielkiej dawki śmiechu, zapału, zagorzałej rywalizacji i dobrego humoru dawno już nie było w Jaworzu, gdzie w sobotę 13 października w pięknej nowej Hali Sportowej odbyła się VIII Spartakiada Kół Gospodyń Wiejskich „Zabawy naszych przodków”. Konkurencje wygrało koło z Międzyrzecza Dolnego.

W rywalizacji wzięło udział aż 17 drużyn KGW z Podbeskidzia z 4 powiatów i 8 gmin. Imprezę oficjalnie otworzyła Danuta Kożusznik, prezes Zarządu Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej, Waldemar Pieczara, przewodniczący Rady Rejonowego Związku, oraz dr Radosław Ostałkiewicz, wójt gminy Jaworze, a wśród zaproszonych gości był Janusz Pierzyna, wójt gminy Jasienica.

Spartakiada miała na celu prezentację, zachowanie oraz ochronę tradycji i dziedzictwa kulturowego wsi, poprzez zaprezentowanie tradycyjnych zabaw i konkurencji sportowych, a także innego dorobku kulturowego KGW. Organizatorzy chcieli pokazać, że bez względu na wiek, bez drogiego, specjalistycznego sprzętu, można fantastycznie nie tylko promować aktywny i zdrowy styl życia, ale również zapewnić uczestnikom oraz licznym gościom i kibicom wspaniałą zabawę i integrację środowiska lokalnego.

Panie z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem brały udział w konkurencjach, które miały m.in. przypomnieć „Zabawy naszych przodków”. Była więc humorystyczna prezentacja drużyny, bieg z jajkiem na łyżce, strzały na bramkę z zawiązanymi oczami, slalom z piłką nożną, rzut kapeluszem na odległość, rzucanie ziemniakami do kosza, tor przeszkód, przeplatanie obręczy oraz „zabawa z owcami”.

Drużyny startowały w sześcioosobowych składach, złożonych z pań, które są członkiniami KGW. Po raz pierwszy, poza konkursem, wystartowała drużyna organizatora, Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej, tworząca zabawną „rolniczą rodzinkę”, aby na własnej skórze doświadczyć, z jakimi wyzwaniami muszą zmierzyć się uczestnicy. Panie wykazały się niezwykłą pomysłowością w przygotowaniu strojów, były więc rybki, smerfy, panienki, tancerki i inne śmieszne i sportowe charakteryzacje. Do walki o puchary Starosty Bielskiego Andrzeja Płonki, który wraz z Wicemarszałkiem Śląskim Stanisławem Dąbrową i Wójtem Jaworza Radosławem Ostałkiewiczem pełnił patronat honorowy, zagrzewała panie wspaniała publiczność.

Wśród drużyn były reprezentanci kół gospodyń wiejskich z Bielowicka, Jasienicy, Międzyrzecza Dolnego, a także Wieszcząt.

Pierwsze miejsce i tytuł mistrza VIII Spartakiady Kół Gospodyń Wiejskich wywalczył zespół KGW Międzyrzecze Dolne, zwycięzcy odebrali puchar Starosty Bielskiego. Ale że w tej spartakiadzie nie ma przegranych, każda ze startujących zawodniczek otrzymała pamiątkowy medal ufundowany przez Urząd Marszałkowski, a drużyna dostała dyplom i upominek z Jaworza. ( Danuta Kożusznik)

 

 

 

 

źródło: UG Jasienica