Herbert Szeliga i Grzegorz Owczarz ze Złotymi Krzyżami Zasługi

Dwóch strażaków z gminy Bestwina: prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP Herbert Szeliga, a także komendant gminny i prezes OSP Kaniów Grzegorz Owczarz, odebrało 22 października z rąk wicewojewody śląskiego Piotra Kołodziejczyka wysokie odznaczenia państwowe.

Chodzi o Krzyż Zasługi  – polskie cywilne odznaczenie , nadawane za zasługi dla państwa lub obywateli, ustanowione po raz pierwszy na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku. Nasi strażacy, postanowieniem Prezydenta RP Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. oraz ustawy z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach (Dz. U. z 2018 r. poz. 400 i 730) otrzymali ten Krzyż w stopniu złotym, czyli najwyższym z możliwych.

Nie ulega wątpliwości, że obaj Panowie swoją postawą zasługują na to odznaczenie, ich działalność znacznie wykracza ponad zwykłe wypełnianie obowiązków. Starają się o systematyczne doposażanie OSP, w tym w nowe samochody pożarnicze, dbają o doskonały poziom wyszkolenia strażaków, o edukację najmłodszych druhów, to także dzięki nim reprezentanci jednostek zdobywają wysokie miejsca na różnych zawodach. Zwiększa się bezpieczeństwo mieszkańców w zakresie ochrony przeciwpowodziowej, coraz więcej osób szkoli się w dziedzinie ratownictwa technicznego i pierwszej pomocy. Grzegorz Owczarz wykonuje poza tym mandat radnego gminy Bestwina, zaś Herbert Szeliga jest też wiceprezesem Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Bielsku – Białej.

 

źródło: UG Bestwina

Fot. A. Karendał (Śląski Urząd Wojewódzki),