Kolejny Apel Burmistrza Szczyrku

2018-10-05

Szanowni Szczyrkowianie,
Mija kolejny tydzień naszych zmagań z pokazami sztucznych ogni. Policja skierowała pięć wniosków o ukaranie z artykułu 51 kodeksu wykroczeń (tj. zakłócanie spokoju i porządku lub ciszy nocnej), a szósty wniosek jest w toku. Został zabezpieczony sprzęt do tych pokazów, a za kolejnym razem materiały pirotechniczne, kable, itp.

Informuję, że ja, jako Burmistrz Miasta Szczyrk nikomu i żadnemu podmiotowi gospodarczemu nie udzieliłem pozwolenia na pokaz sztucznych ogni.
Oświadczam, że wobec każdego, kto będzie się powoływał na rzekome pozwolenie, wystąpię na drogę sądową ze stosownym powództwem. Pragnę także przypomnieć, iż zgodnie z Zarządzeniem nr 85/2018 z dnia 28.08.2018 r. na terenie gminy Szczyrk obowiązuje całkowity zakaz używania materiałów pirotechnicznych (zakaz nie dotyczy dni 31 grudnia i 1 stycznia każdego roku).

Burmistrz Miasta Szczyrk
Antoni Byrdy

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

2018-08-30

Szanowni Szczyrkowianie, Goście, Podmioty Gospodarcze !

Bardzo wysoko cenię wkład i wysiłek podmiotów gospodarczych w rozwój i promocję naszego miasta. Szesnaście lat temu, w okresie  gdy Szczyrk „umierał”, powstał projekt „Szczyrk miastem ślubów”. Pamiętam jedni się podśmiechiwali, inni drwili.

Zakresu tego projektu i jego obecnego rozmiaru nikt nie był w stanie  przewidzieć. Sale weselne stały się promocją naszego miasta. Wielu z gości weselnych w Szczyrku by się nie pojawiło, a jeżeli tu odkryją właściwe miejsce do wypoczynku, to później wracają.

Nie jestem zwolennikiem zakazów,  wiem, że Szczyrk musi „żyć”  aby był atrakcyjnym, ale zakres oferty pokazów sztucznych ogni, budzi coraz większe emocje. Ostatnio zaobserwowaliśmy zjawisko, że już nie tylko sale weselne ale przebywający w Szczyrku goście robią sobie prywatne pokazy i to w godzinach nocnych. Otrzymujemy mnóstwo pism, e-maili, telefonów od ludzi, którzy nie chcą się czuć jakby byli codziennie  „na wojnie” – jak to określiła jedna z osób.

Dlatego wydałem Zarządzenie o całkowitym zakazie używania materiałów pirotechnicznych, z wyłączeniem 31 grudnia i 1 stycznia oraz imprez organizowanych przez MOKPiI i Gminę Szczyrk.

Cztery lata temu skierowałem do podmiotów gospodarczych takie słowa „…spróbujmy uczyć się trudnej sztuki kompromisu. Spróbujmy zrozumieć siebie nawzajem, abyśmy mogli żyć  w symbiozie. Bo w Szczyrku nie mamy łatwego życia: jedni chcą spokoju, drudzy chcą pracować, a jeszcze inni chcą się bawić. Musimy wybierać to, co dobre dla nas, ale również dla naszego Miasta. Pragnę, aby inwestorzy i podmioty gospodarcze uczestniczyli w życiu Miasta, bo im bardziej będą żyły problemami zwykłych mieszkańców, to mniej będzie dywagacji o forsowaniu jednych kosztem drugich…„

Jeszcze raz zwracam się do wszystkich właścicieli  sal weselnych – proszę nie szukajcie dróg obejścia tego zakazu, a zaproponujcie alternatywne rozwiązania, które są dużo mniej inwazyjne i nie generują różnego rodzaju zagrożeń, o których była mowa we wcześniejszym oświadczeniu.  Niech te uroczystości weselne, które powinny być jedynym, niepowtarzalnym dniem dla nowożeńców i uroczystym dniem dla gości,  nie będą okazją do nerwów  i złorzeczeń   naszych mieszkańców i innych wypoczywających i leczących się u nas gości.

 

Antoni Byrdy

Burmistrz Miasta Szczyrk

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Szanowni Mieszkańcy, Turyści i Goście,

 

Dzięki poczynionym inwestycjom w infrastrukturę miasta oraz rozbudowie ośrodków narciarskich i urządzeń sportowych, obserwujemy gwałtowny wzrost zainteresowania różnego rodzaju inwestorów naszym miastem. Szczyrk się zmienia, nie zawsze w takim kierunku, jakbyśmy sobie życzyli. Coraz częściej dochodzi do konfliktu interesów.

Na styku inwestorzy – mieszkańcy ten rozwój powoduje utrudnienia w codziennym życiu, nie tylko mieszkańców, ale i wypoczywających u nas gości.

Jedną z atrakcji Szczyrku są sale weselne. O ile problemy z głośnością muzyki zostały rozwiązane, to pokaz ogni sztucznych kilkakrotnie w ciągu tygodnia budzi coraz większą dezaprobatę wśród szczyrkowian, a także wypoczywających i leczących się u nas gości. Podnoszone są kwestie zasypiania i nagłego budzenia dzieci, zwierząt domowych i żyjących dziko w lesie, zanieczyszczania rzeki i sąsiednich posesji, zagrożenia pożarowego.

Jednocześnie zaznaczam, że nie ma ustawowego określenia ciszy nocnej, jest natomiast zakaz zakłócania ciszy i spokoju. Dotyczy to każdej pory dnia i nocy. Sprawę pokazów ogni sztucznych w Szczyrku proceduje obecnie Sanepid, Wody Polskie oraz Państwowa Straż Pożarna. Po otrzymaniu powyższych opinii podejmę ostateczną decyzję, która może będzie skutkować całkowitym zakazem pokazów ogni sztucznych, oprócz nocy sylwestrowej i imprez ogólnomiejskich.

Antoni Byrdy

Burmistrz Miasta Szczyrk

 

źródło: UM Szczyrk