W związku z rozpoczęciem przez Stowarzyszenie „Rzeczpospolita Samorządna” akcji billboardowej „Samorząd. Partyjny czy Bezpartyjny”, w piątek 10 sierpnia odbyła się w Katowicach (w sąsiedztwie jednego z billboardów) konferencja prasowa, w której wzięli udział przedstawiciele bezpartyjnych środowisk z Bielska-Białej, Częstochowy i Czechowic- Dziedzic.

Tematem przewodnim konferencji było zwrócenie uwagi na upartyjnienie samorządów wojewódzkich mimo, że na szczeblach lokalnych dominują i doskonale sobie radzą samorządowcy niezależni/nie związani z partiami politycznymi.

Podczas konferencji głos zabrali: Małgorzata Zarębska- radna Rady Miejskiej w Bielsku-Białej, Prezes Zarządu stowarzyszenia Niezależni.BB,  Marian Błachut – Burmistrz Czechowic-Dziedzic, Marcin Maranda – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Częstochowie oraz Janusz Okrzesik- Przewodniczący Rady Programowej Niezależni.BB, kandydat na prezydenta Bielska-Białej

Zwrócono uwagę na duże poparcie opinii publicznej dla inicjatyw bezpartyjnych. Bezpartyjni samorządowcy nie chcą wpisywać się w polsko-polską wojnę między PiS a „anty PiS”, uważają bowiem, że przeniesienie partyjnych sporów na forum samorządu odbywa się ze szkodą dla społeczności lokalnych i regionalnych. Dlatego samorządowcy są zdecydowani wystawić własną bezpartyjną listę w wyborach do samorządu województwa.

Burmistrz Marian Błachut zaapelował do swoich kolegów samorządowców z miast Górnego Śląska o zjednoczenie różnych podejmowanych inicjatyw i wystawienie wspólnej listy.

Kilkanaście billboardów zachęcających do wyborów bezpartyjnych samorządowców zawisło w sercach najważniejszych miast województwa śląskiego.

 

Organizacje:

  • „Niezależni.BB”- Bielsko-Biała
  • „Nowa Inicjatywa”- Czechowice-Dziedzice
  • „Lokalni”- Częstochowa
  • „Mieszkańcy Częstochowy”- Częstochowa