Zakłady energetyczne Tauron z Bielska chcą do września zbudować dodatkową linię energetyczną dla Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej.

Jak wyjaśnia wójt Janusz Pierzyna, w czerwcu spotkał się z dyrekcją firmy Tauron, aby porozmawiać o rozbudowie infrastruktury energetycznej. – Obecnie energetyka naszej Strefie zapewnia prąd o mocy 1,5 MW. Dla potrzeb dotychczasowych nabywców działek to wystarczało. Jednak zgłaszają się kolejni inwestorzy zainteresowani zakupem działek i budową zakładów przemysłowych. Dla nich trzeba zapewnić dodatkową moc, co nie leży w kompetencjach i możliwościach samorządu Gminy Jasienica – mówi.

Wójt od dyrekcji Tauronu otrzymał zapewnienie, że dodatkowe zasilanie powstanie do końca września. W tej sprawie firma już rozpoczęła działania. Została zakupiona część materiałów potrzebnych do ułożenia dwóch kabli. Zostaną one poprowadzone do Strefy od stacji transformatorowej przy ul. Gwiezdnej w Bielsku w rejonie granicy z gminą Jasienica w Międzyrzeczu Górnym.

Każdy z kabli będzie dysponował minimalną mocą energetyczną 7,5 MW, łącznie z obecnym zasilaniem i rezerwą, pozwoli to na dostarczanie nawet 20 MW energii elektrycznej. Według informacji przekazanych przez Tauron, na inwestycję firma wyda ok. 7 mln zł. – To zdecydowanie wzmocni potencjał naszej Strefy Ekonomicznej, tym samym zwiększając wartość gruntów, które w przyszłości przeznaczymy do sprzedaży – dodaje wójt Janusz Pierzyna.

Do tej pory Gmina Jasienica sprzedała grunty o łącznej powierzchni blisko 17 hektarów, za co uzyskała w sumie ponad 24 mln zł brutto. Obecnie został ogłoszony przetarg na sprzedaż następnej, dziewiątej już działki o powierzchni ok. 3 ha. Jak dotąd na żadnej z działek nie powstał zakład, dotychczasowi nabywcy wystąpili o pozwolenie na budowę i wkrótce mają rozpocząć inwestycje.

źródło: UG Jasienica