Jeszcze w tym roku powstanie jedno albo dwa tzw. „aktywne przejścia dla pieszych” (docelowo mają być trzy) – można było usłyszeć na spotkania wójta gminy Jaworze z mieszkańcami. Odbyło się ono w czwartek 28 czerwca w Domu Gminnym „Pod Harendą”.

„Aktywne przejścia dla pieszych” zostaną zlokalizowane w newralgicznych punktach Jaworza. Z ulgą odetchną na pewno rodzice, posyłający swoje pociechy do obu podstawówek. W tym roku w planach jest wykonanie dwóch przejść przy ulicach Wapienickiej (na wysokości Szkoły Podstawowej nr 2) oraz ul. Słonecznej (na wysokości Goruszki przy dojściu do Szkoły Podstawowej nr 1). Kolejne, trzecie przejście powstanie w przyszłości na Zdrojowej, w centrum Jaworza.

Jedno przejście kosztuje blisko 35 tysięcy złotych. Zwróciliśmy się z wnioskiem do powiatu, aby partycypował w kosztach. Chociaż prawdopodobnie będziemy to finansować raczej my… – mówił Radosław Ostałkiewicz, wójt Jaworza. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, mowa była także o urządzeniach wyświetlających prędkość, z jaką poruszają się kierowcy. Rozwiązanie, które u naszych sąsiadów w Czechach jest praktycznie na porządku dziennym, w Polsce jest w powijakach. Trzema takimi urządzeniami dysponuje powiat. Wójt zapewnił, że zwróci się z prośbą do jego władz, żeby jedno na jakiś czas trafiło do Jaworza.

Podczas zebrania z mieszkańcami sporo uwagi poświęcono także jakości powietrza. Wójt poinformował, że kosztem 5500 złotych zamontowano stację pomiarową. Wchodząc na stronę www.czystejaworze.pl każdy zainteresowany sprawdzi, jaka jest aktualna temperatura, wilgotność, prędkość i kierunek wiatru, ciśnienie oraz suma opadów za na przykład ostatni miesiąc, ale także jak wygląda sytuacja z pyłem zawieszonym P10. – Stacja nie jest wprawdzie certyfikowana i nie wchodzi w skład systemu monitoringu, ale dzięki niej każdy mieszkaniec dowie się w dowolnej chwili, jakie jest stężenie smogu – wyjaśnił Radosław Ostałkiewicz. Żeby ograniczyć niską emisję, jeszcze w tym roku powinno zostać wymienionych 40 pieców – 21 na gaz oraz 19 na urządzenia V klasy. We wszystkim pomoże Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Skoro mowa o proekologicznych inwestycjach, to gmina przymierza się także do wymiany oświetlenia ulicznego. Na dziś w Jaworzu jest blisko 700 punktów oświetleniowych i pojawią się kolejne. W drugiej połowie roku nowe lampy pojawią się między innymi przy ulicach Panoramicznej, Skowronków, Spadzistej i Zacisznej. Co bardziej istotne, w niedalekiej przyszłości powinna nastąpić wymiana oświetlenia na LED-owe.

W prezentacji, okraszonej licznymi slajdami, wójt Jaworza mówił także o tym, co udało się zrobić w ostatnich latach. Wspominał m.in. o kanalizacji, budowie w rekordowym tempie Domu Gminnego „Pod Harendą” oraz ogólnodostępnej i pełnowymiarowej Hali Sportowej (zlokalizowanej przy dawnym Gimnazjum, a dzisiaj SP nr 2).

Przykład Jaworza pokazuje, że ważne są nie tylko realne inwestycje, ale także dawanie pieniędzy na budowę społeczeństwa obywatelskiego. Według danych przedstawionych przez Ostałkiewicza w 2014 roku Urząd Gminy przekazywał organizacjom pozarządowym 110 tysięcy, w tym roku kwota urosła do 435 tysięcy, co stanowi 1,2 procenta wydatków z budżetu.
To są pieniądze zainwestowane w przyszłość – przekonywał Radosław Ostałkiewicz.

   

źródło: UG Jaworze