– Uwielbiam poezję Kazimiery Alberti. Mam nawet jeden jej tomik podpisany własnoręcznie – powiedziała pani Katarzyna z Jaworza, tuż po tym jak z postacią poetki zrobiła sobie zdjęcie. Dziś w południe na jednej z ławeczek Skweru Poetów przy bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej odsłonięto naturalnej wielkości rzeźbę poetki.  Wykonano ją w technologii druku 3D.

Kazimiera Alberti przyczyniła się do wielu pozytywnych działań nie tylko w mieście, ale i w całym regionie. Jej pomnik został wydrukowany z polimerów z dodatkiem kompozytu grafenowego – powiedział Jarosław Janicki, rektor ATH.

Rzecznik Akademii Małgorzata Skrzypek dodała, że aby „wydrukować” Alberti, firma z Katowic zeskanowała wpierw postać jednej z pracownic uczelni. Kobieta ubrana była w wypożyczony z Teatru Polskiego strój z lat 30. XX w. Po zeskanowaniu wzór otrzymał rysy twarzy poetki. – Najtrudniejsze było uchwycenie rysów twarzy. Dysponowaliśmy nielicznymi materiałami. To było spore wyzwanie. Mam nadzieję, że udało się nam mu sprostać  – przyznał Łukasz Mikłowski z firmy Finnotech, która stworzyła pomnik.

Postać została wydrukowana przy użyciu polskich drukarek Urbicum GX i MX. Trwało to ok. 400 godzin.Mikłowski zapewnił, że pomnik będzie bardzo trwały. – Użyliśmy naszej autorskiej mieszanki polimerów wraz z dodatkiem kompozytu grafenowego. Deszcz, śnieg, mróz nie zaszkodzą rzeźbie, którą dodatkowo jest pokryliśmy lakierami, by ją uodpornić na czynniki atmosferyczne. Wytrzyma dekady, może nawet stulecie – powiedział.

Kazimiera  Alberti urodziła się w 1898 r. w Bolechowie. Ukończyła Uniwersytet Jana Kazimierza w Lwowie. Jej mąż Stanisław Alberti był legionistą, prawnikiem, publicystą i tłumaczem. W 1940 r. został zamordowany przez Sowietów wraz z tysiącami polskich oficerów. Przed wojną małżeństwo mieszkało w Krakowie i Dąbrowie Tarnowskiej. W 1930 r. przeprowadzili się do Białej Krakowskiej (dziś wschodnia część Bielska-Białej), gdzie Stanisław Alberti został starostą

Alberti poza poezją zajmowała się powieściopisarstwem i publicystyką. W Białej Krakowskiej zorganizowała salon literacki, którego bywalcami byli znani przedstawiciele świata literatury i sztuki dwudziestolecia międzywojennego. Jednym z nich był Stanisław Ignacy Witkiewicz, autor portretu poetki.

sza