Samorząd Czechowic-Dziedzic chce odbudować Pomnik Wolności, który w 1939 roku w powietrze wysadzili Niemcy. W ten sposób władze miasta zamierzają uczcić zbliżającą się 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Pieniądze na ten cel przekazać mogą także mieszkańcy.

– Pomnik ma stanąć na 11 listopada. Jego odsłonięcie będzie kulminacyjnym momentem uroczystości obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości – powiedział Maciej Kołoczek, wiceburmistrz Czechowic-Dziedzic. Koszt odbudowy wraz z budową skweru i jego zagospodarowaniem wyniesie ok. 1,5 mln zł. Ponad 110 tys. zł na ten cel miasto otrzymało z ministerstwa kultury.

Pierwszy Pomnik Wolności został wzniesiony w 1924 r. naprzeciw dworca kolejowego w ówczesnych Dziedzicach. Dzieło rzeźbiarza Jana Raszki przypominało o wymarszu 10 lat wcześniej Legionistów z Dziedzic i Czechowic, a także upamiętniało przyłączenie ziemi śląskiej do odrodzonej Rzeczypospolitej. Miał kształt 6-metrowego obelisku, o który wspierały się postacie legionisty oraz górnika-powstańca śląskiego. Na monumencie znajdowało się m.in. także godło narodowe.

Nowy pomnik powstaje w pracowni profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Karola Badyny. Nie stanie jednak naprzeciwko dworca kolejowego. – Dzisiaj  jest to zwyczajnie niemożliwe ze względu na zmiany urbanistyczne, które się w tym czasie dokonały. Historyczne miejsce upamiętania jednak odnowiony i zmodernizowany przed rokiem – na 99 rocznicę niepodległości, Plac Wolności, z wkomponowanym „cieniem” dawnego monumentu. Odbudowywany Pomnik Wolności będzie głównym elementem nowego zagospodarowania terenu, znajdującego się u zbiegu ulic Niepodległości, Mickiewicza – dodał wiceburmistrz.

Wokół pomnika powstanie skwer, na którym w przyszłości odbywać się będą uroczystości związane z ważnymi datami państwowymi. Na co dzień ma to być atrakcyjne miejsce wypoczynku mieszkańców Czechowic-Dziedzic.

sza