Stare przysłowie mówi, że „gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść”.
A co dopiero, gdy za przygotowanie potraw zabierze się ich ok. 200. Tyle bowiem pań zrzeszonych w 35 Kołach Gospodyń Wiejskich na odświętnie przystrojonych stołach rozłożyło swoje wyroby podczas Przeglądu Potraw Regionalnych „Kulinarne Dziedzictwo Powiatu Bielskiego”. Hasłem przewodnim tegorocznego przeglądu było – „Przyjęcie weselne”. Ogromny namiot rozłożony na boisku w Porąbce 17.06.2018 spełniał rolę Sali Weselnej. Zgromadzili się w niej parlamentarzyści, samorządowcy, pracownicy Urzędów Gminnych i mieszkańcy na czele z gospodarzami: Starostą Andrzejem Płonką i Wójtem Porąbki Czesławem Bułką. Weselili się nie tylko z  powodu obfitości pysznych dań, zakąsek, deserów i nalewek oraz z obecności ogromnej ilości mieszkańców, ale przede wszystkim z faktu, że Powiat Bielski świętował swoje 20-lecie.

W przeglądzie brały udział 3 Koła z terenu miasta i gminy Czechowice-Dziedzice. KGW „Czechowice-Górna” w składzie: Grażyna Adamiec, Maria Kłoda, Anastazja Zuber,  Barbara Polok, Maria Bartoszek zaprezentowało – kołocz weselny makowo-serowy, roladę z kurczaka, nalewkę truskawkową. Towarzystwo Przyjaciół Ligoty reprezentowane przez Małgorzatę Kwaśniak i Marię Szwedę serwowało jako danie główne – kluski śląskie, roladę śląską z sosem, modrą kapustę z jabłkiem oraz nalewkę miodowo-ziołową. Na kompletny obiad weselny zaprosiło KGW „Zabrzeżanki” – Izabela Londzin, Barbara Londzin i Elżbieta Kuś. Składał się on z: rosołu wołowo-drobiowego z kluseczkami, pieczeni wieprzowej z sosem i ziemniakami, sałatki z czerwonej kapusty, a na deser – legumina, tort czekoladowy, kołacz drożdżowy z serem, drobne ciasteczka i przepalanka. Na przywitanie Młodej Pary panie upiekły ozdobny bochen chleba. Kucharki z Zabrzega zadbały też o piękny wystrój stołu weselnego, nad którym zawiesiły duże zdjęcie dawnych uczestników wesela. Tą aranżację doceniła Redakcja Miesięcznika „Mój Powiat”, przyznając im specjalną nagrodę.

KGW spod flagi z logiem Czechowic-Dziedzic nawiedzili i potraw spróbowali: Starosta A.Płonka i jego z-ca Grzegorz Szetyński, Członkowie Zarządu Powiatu: Katarzyna Adamiec i Stanisław Pięta, przewodniczący Rady Powiatu Jan Borowski, radna Barbara Adamska, W-ce Prezes Zarządu Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów Mirosław Szemla, dyr. MDK Bolesław Folek i wielu innych znamienitych gości, którzy zapowiedzieli swoją obecność na przyszłorocznym Przeglądzie.

        

 

 

źródło: Edward Szpoczek