Tradycyjne gawędy, opowiadane góralską gwarą, i góralska muzyka. W najbliższą sobotę w Szczyrku na Hali Skrzyczeńskiej odbędą się regionalne posiady. Hala Skrzyczeńska to wyjątkowe miejsce. W maju odsłonięto  tu największy w Polsce dzwon pasterski „Zbyrcok”.

Pierwszy raz kolej gondolowa wywiezie turystów na 1000 m n.p.m. po godzinie 18.00 na piękny zachód słońca.  Goście będą uczestniczyć w obrządkach wieczornych aż do godziny 22.00. Program poprowadzi znany i utytułowany Antoni Gluza z muzyczną kapelą.  – Kapela czerpie inspiracje z dawnych tradycji ludowych górali żywieckich, sięgając do korzeni twórczości ludowej regionu Żywiecczyzny. Niesamowity klimat prezentowanej muzyki podkreślają archaiczne, autentyczne instrumenty: piszczały pasterskie, okaryny, trąbity, rogi, heligonka, dudy , skrzypce i góralskie basy. Kapela działa od 1979 roku. Została założona przez muzyka ludowego i folklorystę Antoniego Gluzę ze Szczyrku. Zespół od lat reprezentuje Beskidy na najważniejszych ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach folklorystycznych – podkreśliła Beata Markiewicz, brand manager, Tatry Mountain Resorts Poland.

Turyści będą mogli wysłuchać historii o Beskidach, zbójach, pasterstwie, zapoznać się z dawną muzyką pasterską,  zobaczyć i usłyszeć dawne instrumenty – m.in. olbrzymie trombity . Jest to regionalny ludowy instrument dęty w kształcie prostej rury lub zagiętej nieco na końcu, sięgającej do 4 metrów długości używany, jako pasterska trąba wydająca głęboki, niski dźwięk.

Wszystkie atrakcje, w tym także degustacje  potraw koła gospodyń wiejskich ze Szczyrku, pieczone ziemniaki i oscypki, występy kapeli regionalnej „Muzyka Karpat”, a także opowieści dawne oraz wiersze, odbędą się pod gołym niebem.

sza