Na razie zatrzymano pięć osób, członków zorganizowanej grupy przestępczej, która uszczuplała należności publicznoprawne w podatku VAT, akcyzie i opłacie paliwowej w obrocie olejem napędowym. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Bielsku Białej wraz z policjantami z Wydziału w Częstochowie Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji. Sprawcom grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Jak informuje Prokuratura Krajowa w wyniku prowadzonego postępowania dokonano ustaleń wskazujących, że grupa uszczupliła należności publicznoprawne z tytułu podatku akcyzowego, podatku dochodowego i podatku VAT na kwotę 13 milionów złotych. – Zatrzymanych doprowadzono do Prokuratury Okręgowej w Bielsku Białej, gdzie przedstawiono im zarzuty popełnienia przestępstw dotyczących działania w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy, a także przeciwko wiarygodności dokumentów oraz z kodeksu karno-skarbowego. Jeden z podejrzanych usłyszał również zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą – informują śledczy.

Mechanizm przestępczej działalności był prosty. Grupa dostarczała na stacje benzynowe paliwo niewiadomego pochodzenia. Prowadzący postępowanie ustalili, iż udokumentowana droga paliwa, do końcowego odbiorcy na stacji benzynowej, była dłuższa od rzeczywistej. Firmy, które pośredniczyły w procederze poprzez wystawianie fałszywych dokumentów, w rzeczywistości nie prowadziły działalności gospodarczej, a paliwo pochodziło z innych źródeł niż udokumentowane.

W trakcie akcji CBŚP, podejrzany o organizowanie przestępczego procederu, chcąc uniknąć zatrzymania, ukrył się w piwnicy. Jego partnerka przekonywała funkcjonariuszy, iż nie ma go w domu i nie wie gdzie obecnie przebywa. Nie zmyliło to policjantów i podczas dokładnego sprawdzenia nieruchomości został on ujawniony i zatrzymany. Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy, dzień później miał wyjechać do jednego z krajów poza Unią Europejską.

sza

Foto: Prokuratura Krajowa