W niedzielny poranek 10 czerwca na stawach w Bierach odbyły się pierwsze zawody wędkarskie o Puchar Wójta Gminy Jasienica Janusza Pierzyny.

Zawody wędkarskie dla członków jasienickiego Związku Wędkarskiego i ich rodzin, przeprowadzane są na stawach w Bierach od wielu lat. Organizuje je Koło nr 17 Polskiego Związku Wędkarskiego w Jasienicy, w tym roku po raz pierwszy patronat nad nimi objął wójt Janusz Pierzyna. Podziękował członkom koła za troskę, z jaką dbają o staw i jego otoczenie. Dodał, że w ten sposób przyczyniają się do utrwalania lokalnych tradycji i przyrodniczego dziedzictwa Śląska Cieszyńskiego.

W rywalizacji wzięło udział 25 wędkarzy. Zawodnicy startowali na wyznaczonych stanowiskach. Po zakończeniu zawodów i zważeniu ryb przez Komisję Sędziowską, ryby były wypuszczane do wody. Zwycięzcy otrzymali puchary.

Przypomnijmy, Koło rozpoczęło działalność w 1975 r., kiedy to 18 członków Koła PZW w Bielsku-Białej, a równocześnie pracowników Fabryki Mebli Giętych w Jasienicy, stworzyło odrębną sekcję. Dzięki działalności propagującej wędkarstwo, liczebność sekcji szybko wzrastała i w 1976 r. liczyła już 70 członków, dzięki czemu przekształcono ją w samodzielne koło przy Fabryce Mebli Giętych. W latach 1985-1988 koło liczyło ponad 250 osób. W ostatnich latach koło liczy około 80 osób. W pierwszym okresie działalności wędkarze z Jasienicy dzierżawili dwa stawy rybne na terenie Świętoszówki, a od 1976 r. – po gruntownym przystosowaniu ich do potrzeb koła – w Bierach. Tu też w listopadzie 1991 r., na 15. rocznicę powstania, uroczyście otwarto wybudowaną społecznie „Rybaczówkę”, stała siedzibę jasienickich wędkarzy. Na początku swojej działalności koło prowadziło działalność hodowlaną, głównie karpia, a w latach 2000-2003 również pstrąga. Po wprowadzeniu nowych norm unijnych, koło zrezygnowało z tej działalności. Od wielu lat koło udostępnia wody swoich stawów dla sportowego połowu ryb. Od roku 2012 prowadzi również łowisko specjalne „Pięć Stawów”. Obecnie prezesem Koła jest Jerzy Paciorek.

                 

źródło: UG Jasienica