Kto otrzyma tytuł „Samorządowca Podbeskidzia 2018” i nagrodę im. Marty Garapich, wiadomo będzie dziś wieczorem. Galę organizuje stowarzyszenie Niezależni.BB.

W ubiegłym roku tytuł otrzymał Radosław Ostałkiewicz, wójt Jaworza. Kandydatury ocenia jury w składzie Zbigniew Leraczyk, były poseł i prezydent Bielska-Białej, Andrzej Sikora, były poseł OKP i ostatni wojewoda bielski, Mirosław Styczeń, także były poseł poseł i wojewoda bielski oraz ubiegłoroczny laureat nagrody – wójt Jaworza.

Do nagrody nominowanych zostało w tym roku pięciu samorządowców. Mieczysław Rączka – wójt Wilkowic od 2006 roku, wcześniej przez 2 kadencje radny gminny. – Nominowany za wyjątkowo skuteczne pomnażanie majątku komunalnego gminy Wilkowice: od 39 mln na początku swojej pracy do 134 mln w ubiegłym roku (wzrost o 236%) – tłumaczą przedstawiciele Niezależnych.BB. Wilkowice zajęły II miejsce w Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej 2017 dla samorządów najlepiej wykorzystujących fundusze unijne, w kategorii gminy wiejskie.

Wśród nominowanych jest także Tomasz Wawak – przewodniczący Rady Osiedla Biała Krakowska w Bielsku-Białej; doktorant na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, najmłodszy przewodniczący rady osiedla w Bielsku-Białej. – Inicjator wielu lokalnych przedsięwzięć redaktor rubryki „Z życia osiedli” w „Kurierze.BB”. Nominowany za przygotowanie  i promocję pakietu propozycji, zwiększających wpływ radnych osiedlowych na działalność samorządu Bielska-Białej w poszczególnych dzielnicach – napisano w komunikacie.

Bardzo dobrze oceniono także pracę Henryka Jurasza – wójta Świnnej w powiecie żywieckim, od 1984 roku zawodowo związanego z gminą Świnna. Najpierw był  dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury, potem kierownikiem Referatu Inwestycji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. – Nominowany za doprowadzenie budżetu gminy Świnna do niezwykłej sytuacji: na koniec 2017 roku zadłużenie gminy wyniosło… 0 zł –  czytamy w informacji o dokonaniach wójta.

Być może nagrodę otrzyma Krzysztof Jan Klęczar – burmistrz Kęt od 2014 roku. Rolnik, doktor nauk, były pracownik Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Choć  związany z PSL, w samorządzie jest apolityczny i potrafi współpracować ze wszystkimi. – Nominację do nagrody zyskał za apolityczną działalność samorządową pomimo zaangażowania politycznego: choć jest członkiem władz krajowych PSL – wyjaśniają Niezależni.BB. Jako burmistrz w swojej pierwszej kadencji doprowadził do znacznej redukcji zadłużenia. Kęty za jego rządów stały się też jednym  z liderów pozyskiwania funduszy zewnętrznych.

Doceniony został również Ireneusz Szarzec – burmistrz Ustronia; magister  prawa, absolwent Uniwersytetu M.C. Skłodowskiej w Lublinie z samorządem związany od 1994 roku.  Od 2002 roku burmistrz miasta. – Nominowany za świetną współpracę z organizacjami pozarządowymi oraz dbałość o sprawiedliwy, zrównoważony rozwój wszystkich dzielnic Ustronia – argumentuje kapituła nagrody.

Sędzia Marta Garapich po zwycięstwie Solidarności w 1989 roku pełniła w województwie bielskim funkcję pełnomocnika rządu do spraw reformy samorządowej. Była też pierwszym laureatem nagrody „Samorządowiec Podbeskidzia”.

 

sza

Foto: Niezależni.BB