Budowa nowej siedziby jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Grodźcu osiągnęła stan surowy zamknięty.

Przypomnijmy, że przebudowę strażnicy rozpoczęto jeszcze w ub. roku. Szybko okazało się jednak, że początkowe założenia co do stanu technicznego dotychczasowego budynku okazały się zbyt optymistyczne. Stare ściany i fundamenty jako elementy nowej konstrukcji nie spełniłyby swojej roli. – Zwiększyliśmy zakres prac, bo zależało nam, aby nowa strażnica była solidna i służyła przez wiele dziesięcioleci. Dlatego zdecydowaliśmy się na jej budowę praktycznie od nowa, łącznie z postawieniem całkowicie nowych elementów nośnych. To tym bardziej istotne, że budynek będzie pełnić nie tylko rolę strażnicy, ale też miejsca spotkań społeczności sołectwa Grodziec – wyjaśnia wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna.

Dodaje, że prace przebiegają terminowo, a Gmina i wykonawca cały czas pozostają w kontakcie ze strażakami. – Przedstawiciele jednostki na bieżąco wnoszą swoje uwagi, wskazując na elementy, które poprawiają komfort użytkowania. Większość z tych, które nie ingerują w projekt budowlany, jest przez nas uwzględniana – dodaje wójt.

Nowa strażnica w odniesieniu do poprzedniej zyska drugą kondygnację. Parter zostanie przeznaczony wyłącznie dla części bojowej OSP, m.in. garaż będzie wyposażony w drugie drzwi, ułatwiające wyjazd wozów pożarniczych. Na piętrze zaś powstanie duża sala szkoleniowa, która będzie służyć również na organizację spotkań lokalnej społeczności. Łącznie nowa strażnica będzie liczyć 512 mkw., a więc ponad dwukrotnie więcej, niż dotychczas. Całość ma kosztować 2,3 mln zł, termin oddania budynku do użytku został zaplanowany na połowę grudnia 2018 r.

źródło: UG Jasienica