Nową instalację zbiornika biogazu uruchamia komunalna spółka wodociągowa Aqua w Bielsku-Białej. Instalacja jest częścią projektu budowy kanalizacji sanitarnej i przebudowy wodociągu oraz modernizacji oczyszczalni. Składa się on z sześciu zadań, których realizacja rozpoczęła się w 2017 roku zakończy w 2020 r. Po zakończeniu wszystkich inwestycji kanalizacji będzie mogło przyłączyć się kolejne 2,2 tysiące bielszczan.

Ten program doprowadza praktycznie do skanalizowania Bielska-Białej w 100 proc. Dotychczas było to 98,3 proc. Z siecią docieramy praktycznie we wszystkie rejony, gdzie jest to uzasadnione ekonomicznie. To duże osiągnięcie, którym niewiele miast może się poszczycić. Bez dostępu pozostanie kilkuset mieszkańców, którzy wybudowali domy na ustroniu – powiedział Piotr Dudek, prezes Aquy. Zaprezentowany w czwartek zbiornik biogazu zaspokaja w pełni zapotrzebowanie bielskiej oczyszczalni ścieków na energię cieplną i w ok. 40-50 proc. na prąd. Instalacja kosztowała 1,2 mln złotych.

W ramach sześciu zadań powstanie również  29 km sieci kanalizacji sanitarnej w peryferyjnych dzielnicach oraz przebudowanych zostanie 16 km istniejących wodociągów. Zmodernizowana zostanie także oczyszczalnia. Sześć inwestycji kosztować będzie prawie 37 mln złotych. Z czego ponad 18 mln da Unia Europejska.

 

Aqua dociera do ok. 300 tys. mieszkańców oraz odbiera i oczyszcza ścieki od przeszło 166 tys. mieszkańców.

sza