W ciągu trzech najbliższych lat rekonstrukcji zostanie poddanych wiele produkcji Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Jak poinformował Piotr Płatek, rzecznik wytwórni, będą to zarówno krótkie i pełnometrażowe bajki dla dzieci, jak i filmy autorskie dla widowni dorosłej. „Drugą młodość” zyska dwa tysiące minut filmów, które powstały w SFR.

Rekonstrukcja cyfrowa filmu to proces oczyszczania i naprawiania obrazu i dźwięku z negatywów filmowych, które niszczy pomału czas. To również zapisanie zrekonstruowanego materiału na najwyższej jakości nośnikach. Celem procesu jest ochrona dziedzictwa polskiej kinematografii przed zniszczeniem. Poprzez przywrócenie filmom ich pierwotnej jakości bez ingerowania w wartość artystyczną dzieła, rekonstrukcja filmów zapewnia im „drugą młodość” – powiedział Piotr Płatek.

Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej udało się pozyskać dofinansowanie ze środków UE na digitalizację i rekonstrukcję zasobów polskiej kinematografii. W ciągu trzech najbliższych lat polska kinematografia zostanie w bardzo dużym stopniu scyfryzowana. Kwota przeznaczona na ten projekt to ponad 100 milionów złotych.

Dzięki środkom z Programu Polska Cyfrowa, PISF i studia filmowe zdigitalizują, zabezpieczą i udostępnią widzom 160 filmów fabularnych, kilka tysięcy kronik, filmów dokumentalnych i animowanych. W ciągu trzech najbliższych lat polska kinematografia zostanie prawie w całości scyfryzowana.

sza