Dziewczęta ze szkoły w Rudzicy zdobyły trzecie miejsce na XVI Powiatowym Konkursie Wiedzy o Śląsku Cieszyńskim.

Konkurs pod honorowym patronatem prof. Jerzego Buzka został przeprowadzono we wtorek 22 maja w Szkole Podstawowej w Brennej. Jak informuje szkoła w Rudzicy, zakres materiału był ogromny, obejmował nie tylko zagadnienia historyczne, geograficzno-przyrodnicze i turystyczne, ale także treści z zakresu kultury ludowej, w tym gwary, zagadnienia związane z kulturą i sztuką regionu oraz zakresu samorządu terytorialnego.

Drużyna z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rudzicy w składzie: Kamila Białoskórska, Julia Sojka i Kornelia Kohut pod opieką nauczycielki Bożeny Małachowskiej wywalczyły w nim trzecie miejsce. Konkurs przebiegał dwuetapowo. W pierwszej części uczestnicy pisali test indywidualny, a suma punktów uzyskanych przez członków drużyny decydowała o udziale w drugim etapie. Drużyna z Rudzicy do tarła do niego bez żadnego problemu. Tam dziewczęta zmierzyły się z bardzo trudnym tekstem gwarowym, musiały też zareklamować, także używając języka garowego, swoją miejscowość.

Szkoła zapowiada, że w przyszłym roku celem będzie najwyższy stopień podium i zdobycie głównej nagrody, czyli wyjazdu do Europarlamentu.

źródło: UG Jasienica

Foto: Wikipedia