Przy nich nikt nie powinien bać się o zdrowie i życie. Błyskawicznie i profesjonalnie udzielili pomocy m.in. 12 – latkowi z raną postrzałową brzucha, nieprzytomnemu pacjentowi z raną kłutą pośladka i nożownikowi z atakiem astmy oskrzelowej.

Reprezentacja Wydziału Nauk o Zdrowiu Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej zajęła I miejsce, zdobywając mistrzostwo Polski w IX Ogólnopolskich Zawodach Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym. Studenci zdobyli 303 punkty w klasyfikacji generalnej. W zawodach brało udział 25 zespołów z całej Polski.

Podczas zawodów, których organizatorem był Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, uczestnicy musieli wykazać się wiedzą teoretyczną, a także profesjonalnymi umiejętnościami praktycznymi. – Jedno z zadań, o nazwie „Pawełek”, dotyczyło prawidłowego postępowania z 3-letnim dzieckiem zatrutym związkami ochrony roślin. Po jego wykonaniu studenci udzielali pomocy osobie, u której doszło do nagłego zatrzymania krążenia, dodatkowym elementem, który podlegał ocenie było szybkie użycie najnowszego defibrylatora AED – powiedziała Małgorzata Skrzypek, pełnomocnik rektora ds. kontaktów z mediami. – Bielska Akademia Techniczno-Humanistyczna po raz 3 w historii uzyskała tytuł Mistrza Polski. Wysoka pozycja zajmowana podczas zawodów świadczy o bardzo dobrym przygotowaniu studentów ratownictwa do przyszłej pracy w zawodzie. Sukces ten jest wynikiem wysoko wykwalifikowanej kadry nauczycieli akademickich, którzy są czynnymi ratownikami medycznymi oraz laureatami wielu mistrzostw w ratownictwie medycznym – dodała.

W skład zespołu Wydziału Nauk o Zdrowiu wchodzili studenci III roku kierunku Ratownictwo Medyczne: Piotr Polański, Damian Krysiak oraz Wojciech Bury. Opiekunem zespołu był mgr Piotr Białoń.

sza

Foto: ATH  w Bielsku-Białej