Nowe piece konwekcyjno-parowe dla kuchni w Szkołach Podstawowych nr 1 i nr 2, budowa chodnika wzdłuż ulicy Południowej, system wspomagający Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz kurtyna dla teatru w Domu Gminnym “Pod Harendą” i J”aworowy Zakątek Zabaw” przy przedszkolu nr 1 – to projekty, które mieszkańcy Jaworza wybrali podczas głosowania w tegorocznym budżecie obywatelskim.

Najwięcej głosów, bo ponad 300 zyskał pierwszy z wymienionych pomysłów. Autorzy projektu przekonywali, że zdrowie zaczyna się od kuchni. Codziennie ze szkolnych obiadów korzysta w Jaworzu pół tysiąca dzieci. – Atutem działania pary jest zachowanie wartości odżywczych, a smażenie beztłuszczowe może dodatkowo zachęcić do spróbowania naszej kuchni. Moda na zdrowe odżywianie ciągle zdobywa na popularności i szybko nie przeminie, także taki zakup może przynieść nam wymierne korzyści. To było przesłanie tego projektu – wyjaśnił Radosław Ostałkiewicz, wójt Jaworza. Nowe piece będą kosztować 30 tysięcy złotych.

W tym roku gmina podwyższyła kwotę przeznaczoną na projekty obywatelskie ze stu do 120 tysięcy złotych. Zgłoszono 10 projektów na sumę ponad 200 tysięcy. – Budżet obywatelski to dobra droga, aby coraz bardziej aktywizować mieszkańców, którzy mają sporo ciekawych – i jak pokazuje praktyka – niezwykle trafionych pomysłów. Poprzez tę właśnie akcję jaworzanie zyskać nie tylko większy, ale i realny wpływ na to, co dzieje się wokół nich – dodał wójt. Zwycięskie pomysły zrealizowane zostaną jeszcze w tym roku.

W przyszłym roku samorząd planuje wydać na ten cel nawet 150 tysięcy złotych.

sza

Foto: UG Jaworze