Klub Gaja i uczestnicy warsztatów edukacyjnych poświęconych rzekom, zapraszają dziś na happening „Warkocze dla rzek”,  który odbędzie się o godz. 12.00 na moście nad rzeką Białą w Bielsku-Białej.  Warkocze uplecione  z kolorowych pasm materiału przez młodzież z Polski, Chorwacji i  Włoch spłyną w tym dniu jak strumienie rzek, aby zasygnalizować  wspólną troskę o czyste i żyjące rzeki w Europie.

– Happening nad Białą zakończy jeden z cykli warsztatów edukacyjnych poświęconych problemom rzek i zanieczyszczeniu wody. Podczas trwających właśnie zajęć terenowych 45 uczniów szkół średnich z Polski, Chorwacji i Włoch biorących udział w międzynarodowym projekcie „Written on Water” prowadziło badania rzeki Koszarawy w Beskidzie Żywieckim – wyjaśnił Jacek Bożek, lider Klubu Gaja.

 

Podczas warsztatów edukacyjno-artystycznych prowadzonych przez Klub Gaja uczestnicy wyplatają z kolorowych pasm materiału warkocze symbolizujące strumienie i rzeki i przetykają je własnoręcznie wykonanymi elementami fauny i flory, które zaobserwowali nad Koszarawą. Powstanie w ten sposób instalacja, która podczas środowego happeningu symbolicznie przypomni mieszkańcom Bielska-Białej o pięknie rzek i ich życiodajnej roli.

Pomysłodawczynią społecznego wyplatania warkoczy dla rzek jest Cecylia Malik – malarka, kuratorka sztuki współczesnej i performerka. Po raz pierwszy Warkocze dla rzek zaczęła tworzyć angażując ludzi w obronę rzeki Białki (na Podhalu) zagrożonej regulacją.

sza

Fot. Klub Gaja