Uroczyście obchodzono 100-letnie dzieje Ligi Morskiej i Rzecznej połączone z 15-letnią działalnością koła przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jasienicy.

W piątkowy poranek 18 maja Członkowie Szkolnego Koła Ligi Morskiej i Rzecznej, nauczyciele oraz zaproszeni goście spotkali się, by wspominać 100-letnie dzieje Ligi Morskiej i Rzecznej oraz jej 15-letnią działalność w jasienickiej placówce oświatowej.

Na tle pięknej morskiej scenografii „wilki morskie” zwane od żółtych koszulek „jajeczka”, zaprezentowały przeszłość i teraźniejszość, osiągnięcia i zadania Stowarzyszenia oraz zaprosiły do zwiedzenia okolicznościowej wystawy. Liczne, choć nie wszystkie fotografie przywoływały wspomnienia morskich, rzecznych i górskich eskapad, zaś dyplomy, nagrody i puchary dokumentowały sukcesy podczas corocznych konkursów np.: ”Młodzież na Morzu” w Szczecinie, Piosenki Żeglarskiej w Bielsku-Białej; Zlotów Jungów w Kołobrzegu, Warsztatów Ekologicznych w Wapienicy, Zakopanym, Dierach; Międzynarodowych Zawodów Wędkarskich w Bierach. Na pokładzie statku kosmicznego przybyli goście specjalni, którzy opowiedzieli jaki obraz dociera do nich z powierzchni Ziemi; pełno śmieci, także tych elektro. Skażone różnymi gazami, pyłami, kwasami powietrze, zanieczyszczona wręcz zatruta woda. To środowisko, w którym o dziwo jeszcze żyją ludzie. Na szczęście, jak zapewnili ich zatroskani uczniowie, czynione są starania, by to wszystko uprzątnąć oraz zadbać o czystość powietrza i wody, by mądrze i rozsądnie z nich korzystać. Zobowiązanie to nie tylko wypowiedziała grupa aktorska, ale i wyśpiewał zespół wokalny.

Od 15 lat praca, na rzecz dzieci z SK jest możliwa dzięki osobistemu zaangażowaniu ich opiekunki Alicji Iskrzyckiej. Za ten trud słowa uznania i podziękowania skierowali do niej Janusz Pierzyna, Wójt Gminy Jasienica, Jolanta Duźniak, Dyrektor Szkoły oraz Edward Szpoczek, Prezes Okręgu LMiR i kpt.ż.w.Jerzy Ryrych, którzy wraz z Andrzejem Stąsiekiem przekazali jej przyznany przez Prezesa Ligi Andrzeja Królikowskiego „Złoty Medal – Zasłużony dla Ligi Morskiej i Rzecznej”. Takie same Medale otrzymały osoby, które tworzyły dobry klimat dla działalności SK: Jolanta Duźniak, Janusz Pierzyna i Zdzisław Bylok. Z kolei Małgorzata Błachut i Piotr Morawski zostali uhonorowani „Srebrnymi Medalami” za wieloletnie tworzenie oprawy plastycznej i muzycznej. (E. Szpoczek)

źródło: UG Jasienica