Remont tego niezwykłego pojazdu trwał dwa lata. Można będzie zrobić sobie z nim zdjęcie. Dziś o 11.00 na Placu Ratuszowym w Bielsku-Białej zaprezentowany zostanie Lekki Pojazd Terenowy typu LPT, który zbudowany został na bazie Fiata 126p. Takie cudo motoryzacji można zobaczyć w akcji, w dwóch filmach – Pan Samochodzik i niesamowity dwór  oraz Latające machiny kontra Pan Samochodzik.

Pojazd zaprezentuje Antoni Przychodzień, właściciel Muzeum Fiata 126p im. Ryszarda Dziopaka w Bielsku-Białej.  –  Wszystko w pojeździe zostało odnowione. Skompletowałem wszystkie detale wyposażenia. To nie było proste. Jeździłem po Polsce i zaglądałem do różnych agencji mienia wojskowego. Spotkałem też życzliwych ludzi, którzy wprowadzili mnie do rupieciarni po wojsku PRL i mogłem powybierać to, co było mi potrzebne – powiedział Antoni Przychodzień.

Takie pojazdy w wersji lądowej powstały tylko trzy. Dwa nie wytrzymały wojskowych testów i się rozleciały. – Ten, który trafił w moje ręce przeżył próby i był udoskonalany. Dlatego ocalał – podkreślił właściciel muzeum Fiata126p. Pojazd wkrótce zostanie zarejestrowany i właściciel muzeum będzie mógł nim jeździć po polskich ulicach.

Lekki Pojazd Terenowy skonstruowany został w połowie lat 70- siątych ubiegłego wieku. Miał służyć do ewakuacji rannych oraz przewozu amunicji. Przeznaczony był do użycia przez wojska powietrznodesantowe, dlatego też duży nacisk położono na ograniczenie masy konstrukcji. Podwozie Fiata 126p nadawało się do tego idealnie.  Niestety auto szybko zakopywało się w piasku, a także miało zbyt słaby silnik. Zrezygnowano więc z seryjnej produkcji.

Do dziś zachowały się tylko trzy egzemplarze. Warszawa i Szczecin mogą pochwalić się wersjami pływającymi, Bielsko-Biała – jedynym znanym na świecie samochodem w wersji lądowej.

sza

fot. Wikipedia