Wielkimi krokami zbliża się kolejny Dzień Stracha Polnego. Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy oraz Galeria Autorska Floriana Kohuta “Pod Strachem Polnym” zapraszają na to wyjątkowe święto już 26 maja. Początek  o godzinie 14.20.

W programie zaplanowano korowód strachów polnych, konkurs  “Najciekawsze Strachy Polne” oraz malowanie obrazu “na żywo” przez artystę Floriana Kohuta, z towarzyszeniem kapeli “Dudoski”. Gościem specjalnym tego wydarzenia będzie Jacenty Ignatowicz. Pokaz walk rycerskich zaprezentuje tego dnia grupa „Chorągiew Żywiecka”. Odbędzie się także koncert zespołu „Bas Tajpan & Bob One” oraz  impreza taneczna z zespołem „Impressed”.

Florian Kohut  właśnie strachom na wróble poświęca od lat swoją twórczość. Jak przyznaje, różnorodność i szeroka gama strachów polnych zależy wyłącznie od pomysłowości i inwencji gospodarzy. W tej dziedzinie nie obowiązują żadne kanony mody. Strach polny może nosić wszystko. Za „ozdobę” jego garderoby mogą służyć butelki, puszki, a także wszelkiego rodzaju frędzle, paski. Uzupełnieniem stroju mogą być kapelusze, berety, czapki, chusty. Im dziwaczniej, tym lepiej.

Podczas majowego święta strachy polne niesione są przez dzieci i mieszkańców, którzy zatrzymują się przed stworzonym przez Floriana Kohuta skansenem strachów. Podczas konkursu wyłoniony zostaje najbardziej wyjątkowy strach polny, który dołącza dla tych, stojących już w skansenie. Florian Kohut nazywa je  „weteranami” i jak podkreśla każdy z nich ma swoją ciekawą i niepowtarzalną historię.

sza