Prace potrwają trzy lata, ale po ich zakończeniu zbiornik w Dolinie Wapienicy osiągnie pojemność, którą miał zaraz po uruchomieniu, czyli 85 lat temu. Spółka Aqua przystąpiła właśnie do czyszczenia sztucznego jeziora. W trakcie trwania remontu zostanie wybranych ćwierć miliona metrów sześciennych osadów, które przez dziesięciolecia zostały tu naniesione przez wodę.

Więcej i taniej

Bielska spółka szacuje, że po zakończeniu remontu objętość zbiornika zwiększy się o 250 tysięcy metrów sześciennych. Dzięki temu w skali roku zapora zbierze 3,75 milionów metrów sześciennych wody. – Im więcej wody do wodociągów trafi z wapienickiego zbiornika, tym niższe będą jej koszty – informuje Aqua. Głównym celem remontu jest usunięcie osadów z południowo-wschodniej części zbiornika. – Prace obejmą niespełna jedną trzecią powierzchni akwenu w pobliżu brzegów, czyli powierzchnię 50 tysięcy metrów kwadratowych. Prowadzone będą na głębokości do 6 metrów. Wybieranie materiału będzie się odbywać fragmentami, które będą oddzielone od pozostałej części zbiornika groblami zabezpieczonymi folią. Pozwoli to uniknąć zmącenia reszty akwenu – wyjaśniają przedstawiciele spółki.

Do wybierania i transportu mułu oraz kruszywa posłużą przede wszystkim koparki i spycharko-ładowarki.

Spore koszty

Jak udało nam się dowiedzieć czyszczenie zbiornika miało się rozpocząć już we wrześniu 2017 roku. Wtedy bowiem przekazano wykonawcy plac budowy. Niestety ulewne deszcze sprawiły, że czyszczenie rozpoczęto dopiero teraz. Remont sztucznego jeziora będzie kosztował kilka milionów złotych. Aqua nie ujawnia dokładnej kwoty realizowanych prac. Wiadomo, że koszty w całości, z środków własnych pokryje spółka.

Bądźcie ostrożni!

Remont zapory oznacza także utrudnienia dla turystów i mieszkańców Bielska-Białej, którzy chętnie odwiedzają malowniczą Dolinę Wapienicy. Codziennie spod zapory może wyjeżdżać nawet 60 ciężarówek. Dlatego na głównej drodze w Dolinie Wapienicy pojawiły się tablice, informujące o jej zamknięciu dla pieszych na czas trwania remontu, od poniedziałku do piątku. Warto dostosować się do zakazu, aby uniknąć niepotrzebnej tragedii.

sza