Nie wśród złomu, a w nowym, godnym miejscu. W Czechowicach-Dziedzicach powoli dobiega końca sprawa monumentu, upamiętniającego Żydów zamordowanych przez Niemców pod koniec drugiej wojny światowej. Obelisk znajduje się obecnie na gruntach prywatnych. Właściciel terenu zgodził się na jego przeniesienie. Jak udało nam się dowiedzieć, pomnik stanie na gruntach należących do PKP.

Paweł Mrowiec, zastępca burmistrza Czechowic-Dziedzic poinformował w rozmowie z naszym portalem, że samorząd otrzymał już w tej sprawie pozytywną opinię Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Pomnik upamiętnia ofiary podobozu Auschwitz-Birkenau, który Niemcy uruchomili pod koniec II wojny światowej. Żydzi pracowali na terenie obecnej rafinerii.

Zastępca burmistrza dodał, że teren przy  PKP jest godnym miejscem dla monumentu. – Tutaj przyjeżdżali i wyruszali w drogę do pracy w obozie. PKP już wyraziło zgodę na ustawienie w tym miejscu pomnika. Decyzję musi wydać w tej sprawie wojewoda śląski, z którym także już rozmawialiśmy i wstępnie ustaliliśmy całą procedurę. Teraz czekamy na odpowiedź na piśmie. Myślę, że wkrótce cała sprawa zakończy się pozytywnie – powiedział Paweł Mrowiec. W budżecie Czechowic-Dziedzic zarezerwowano pieniądze na ten cel.  

Podobóz Tschechowitz II Niemcy uruchomili w 1944 roku. Umieszczono w nim ponad 550 więźniów, głównie Żydów.

 

sza