Inwestycja kosztować będzie prawie dziewięć milionów złotych. W Czechowicach-Dziedzicach wmurowano dziś kamień węgielny pod budowę nowej siedziby biblioteki. Obiekt ma być gotowy w 2020 roku.

– Każde miasto, które chce się rozwijać, nie może o tym myśleć, bez dbałości o wiedzę i kulturę. Dzisiejsza biblioteka, to nie tylko miejsce, gdzie się przechowuje książki na regałach i je wypożycza. To przede wszystkim szeroko rozumiana działalność kulturalna. Społeczeństwo oparte na wiedzy jest największym potencjałem, decydującym o rozwoju miasta – podkreślił podczas uroczystości Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic.

Czechowicka biblioteka działa już 70 lat i jak podkreśla Ewa Kmiecik – Wronowicz dyrektor placówki, od początku boryka się z problemami lokalowymi. Obecnie biblioteka dysponuje 200 tysiącami woluminów.  – W 2011 roku zostaliśmy najlepszą biblioteką w Polsce. Co trzeci mieszkaniec naszej gminy czyta. To nieprawda, że Polacy nie czytają. Mamy mądrą, światłą społeczność . Dlatego od wielu lat dążyliśmy do tego, aby wybudować nowy obiekt. Wreszcie to się dzieje – powiedziała Ewa Kmiecik – Wronowicz.

Przypomnijmy, że mieszkańcy gminy będą mieli do dyspozycji czytelnie : ogólną, prasy i komputerową, a także wypożyczalnie książek, płyt CD, DVD, pracownię digitalizacji, pomieszczenie multimedilano-artystyczne, a także salę konferencyjno-szkoleniową. Wejściowy hol zostanie wykorzystywany jako przestrzeń wystawowa. Natomiast park przy nowej bibliotece będzie miejscem edukacji i zabaw, a momentami także wyjątkową biblioteką plenerową.

sza

 

Foto: sza