Wręczenie medali osobom zasłużonym dla pożarnictwa i przekazanie wozu bojowego towarzyszyło gminnym obchodom Dnia Strażaka w Międzyrzeczu Górnym.

– Co roku w Dniu Strażaka mamy okazję podsumować ostatnie miesiące naszej działalności. To był kolejny rok waszej wytężonej i pełnej poświęcenia służby. Bardzo wam dziękuję za ten wkład w nasze wspólne bezpieczeństwo – mówił do strażaków z 12 jednostek OSP gminy Jasienica prezes Zarządu Gminnego OSP wójt Janusz Pierzyna.

Przypomniał o wkładzie finansowym, jaki samorząd przekazał na rozwój jednostek OSP, m.in. o podjętych rozbudowach strażnic w Mazańcowicach i Grodźcu, przygotowywanej w Jasienicy, zakupach i dofinansowaniu do pozyskania nowego sprzętu. Podziękował radnym Rady Gminy Jasienica za to, że zawsze ze zrozumieniem odpowiadają na składane wnioski o dofinansowanie dla jednostek OSP. – Pamiętamy przecież, że w rzeczywistości to nie są wydatki na pomoc strażakom, tylko pomoc społeczeństwu. To z myślą o naszym bezpieczeństwie dokładamy starań, aby jednostki straży sprawnie działały, miały dobry sprzęt i wyszkolonych druhów – wyjaśniał Janusz Pierzyna.

Wraz z Rafałem Glajcarem, członkiem Zarządu Głównego Związku OSP, st. bryg. Bogdanem Jędrochą, zastępcą Śląskiego Komendanta PSP w Katowicach, a także Stanisławem Nyczem, prezesem Zarządu Powiatowego Związku OSP, dokonał odznaczeń dla zasłużonych strażaków oraz osób, które przysłużyły się rozwojowi pożarnictwa w gminie Jasienica.

Wśród głównych punktów Dnia Strażaka w Międzyrzeczu Górnym było również poświęcenie i uroczyste przekazanie do podziału bojowego nowego wozu strażackiego marki Man TGM z silnikiem o mocy 290 KM. Nowy samochód dotarł już pod koniec ub.roku, ma napęd na wszystkie koła, mieści sześć osób i został wyposażony w zbiornik na wodę o pojemności 3,5 tys. l, dysponuje także zbiornikiem na środek pianotwórczy o pojemności 350 l. Posiada dwuzakresową bardzo wydajną autopompę i tzw. szybkie natarcie. Auto kosztowało 800 tys. zł, z czego 450 tys. zł pochodzi z budżetu Gminy, zaś 350 tys. zł wójt Janusz Pierzyna pozyskał z puli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Prezes OSP Międzyrzecze Górne Krzysztof Wieczerzak podziękował strażakom ze wszystkich jednostek gminy Jasienica za udział w uroczystościach, wręczył też gościom pamiątkowe puchary. Strażakom z jednostek OSP gminy Jasienica dziękowali również goście uroczystości. W imieniu swoim i wiceministra Stanisława Szweda gratulował I wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, Rafał Glajcar z Zarządu Głównego Związku OSP, a także przedstawiciel europoseł Jadwigi Wiśniewskiej. Gratulacje i życzenia złożył również Jan Borowski, przewodniczący Rady Powiatu Bielskiego.

Lista odznaczonych druhów dostępna tutaj .

 

OSP W LICZBACH

W gminie Jasienica działa 12 jednostek OSP.

Zrzeszają 904 członków,

w tym 124 kobiety.

315 strażaków może brać udział w działaniach ratowniczych.

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze liczą 173 osób.

Straże dysponują łącznie 23 samochodami bojowymi,

w tym 6 ciężkimi,

11 średnimi

i 6 lekkimi.

Oprócz tego posiadają 5 strażackich samochodów historycznych.

źródło UG/Jasienica