Fijo robi postępy!

Pokochała go cała Polska. Fijo, szczeniak brutalnie pobity przez swojego właściciela w Chełmży, od kilku tygodni przebywa w Portugalii, gdzie poddawany jest żmudnej rehabilitacji. Fijo ma uszkodzony rdzeń i nie będzie już prawidłowo chodził. Skomplikowaną operację w klinice, w Boguminie na Zaolziu przeprowadził dr Martin Nowak. Nim szczeniak wyjechał do Portugalii, rehabilitowany był w klinice weterynaryjnej w Mazańcowicach.

Rehabilitacja daje efekty

Fijo jest pod opieką Fundacji dla szczeniąt „Judyta”, która na bieżąco zamieszcza informacje o postępach rehabilitacji. Na ostatnich filmikach widać, że szczeniakowi, który porusza się dzięki specjalnemu wózkowi, drga prawa łapka. Lekarze chcą nauczyć Fijo tzw. chodu rdzeniowego. – To chód nieświadomy, automatyczny. Piesek chodzi, ale nie wie, że to robi. Szanse są znikome, ale to szczeniak. One zaskakiwały nas już one zdolnościami regeneracyjnymi organizmu – wyjaśniała kilka tygodni temu Sylwia Kubica-Malarz, lekarz weterynarii, która opiekowała się szczeniakiem w Mazańcowicach.

Przedstawiciele fundacji „Judyta” poinformowali właśnie, że przygotowywane są dla szczeniaka specjalne protezy. Od 1 maja fundacja sprzedaje koszulki z wizerunkiem psa, które można kupić i wspomóc w ten sposób kosztowną rehabilitację Fijo.

Sprawca czeka na proces

Bartosz D., który usłyszał zarzut znęcania się nad Fijo ze szczególnym okrucieństwem, może spędzić w więzieniu nawet trzy lata. Sąd Rejonowy w Toruniu zdecydował, że mężczyzna zostanie w areszcie do 19 maja.

Kiedy czteromiesięczny Fijo trafił pod opiekę lekarzy miał powybijane zęby, złamaną szczękę oraz dotkliwy uraz kręgosłupa, który doprowadził do paraliżu tylnych łap, a także złamanie kości udowej. Bartosz D., miał skatować szczeniaka, gdy został z nim sam w domu. Gdy żona z dzieckiem wróciła, pies leżał w kałuży krwi. Bartosz D., uciekł za granicę, gdzie został zatrzymany. Mężczyzna nie przyznaje się do winy. Śledczych przekonuje, że przewrócił się na psa i stąd takie obrażenia szczeniaka. Deklaruje także, że będzie chciał odzyskać Fijo.

sza