Największy w Polsce zbyrcok podziwiać można na Hali Skrzyczeńskiej w Szczyrku. Ma ponad metr wysokości i ponad metr szerokości. Gigantyczny zbyrcok powstał w zakładzie odlewniczym w Odrowążu Podhalańskim. Jego uroczyste odsłonięcie przyciągnęło w czwartek do Szczyrku wielu turystów.

Paweł Kulawiak, który własnoręcznie wykonał zbyrcok, powiedział w rozmowie z naszym portalem, że praca nad dzwonem trwała tydzień. – Blacha była najpierw kuta, potem nitowana, a na końcu spawana. Aby zrealizować ten pomysł musiałem wykonać specjalny młot. Serce zbyrcoka to element orczyka, który stał kiedyś na Hali Skrzyczeńskiej – powiedział Paweł Kulawiak. Ogromny zbyrcok jest kopią mniejszych, charakterystycznych dzwonków, które noszą owce wypasane na beskidzkich halach.

Na pomysł ustawienia wyjątkowej wielkości zbyrcoka wpadli przedstawiciele Szczyrk Mountain Resorts. Beata Markiewicz, brand manager Tatry Mountain Resorts Poland podkreśliła, że zbyrcok wiąże się z genezą nazwy miasta. – Mówi się że tzw:  szczyrkanie to odgłos zbyrcoków na szyjach owiec.
Historycznie zatem dzwony typu zbyrcok, czyli wykonane z taniej  blachy mosiężnej dzwonki są związane z naszą miejscowością – wyjaśniła Markiewicz.

Zbyrcok będzie na stałe ustawiony na Hali Skrzyczeńskiej.Obecnie jest w miejscu zjazdu na Bieńkulę, ale na zimę zostanie przeniesiony wyżej i inaczej zakotwiony w podłożu. Paweł Kulawiak zapewnił, że wytrzyma największy deszcz i najsilniejszy wiatr.

sza