Tylko do poniedziałku 7 maja 2018 roku można zgłaszać się do tegorocznego, V Beskidzkiego Dyktanda o Pióro Prezydenta Miasta Bielska-Białej oraz tytuł Beskidzkiego Mistrza Ortografii. Chętni do sprawdzenia swojej znajomości ojczystego języka muszą się spieszyć, ponieważ ilość miejsc jest ograniczona.

Dyktando, podobnie jak w poprzednich latach, ma formułę otwartą. Mogą wziąć w nim udział mieszkańcy Bielska-Białej i powiatów – bielskiego, cieszyńskiego, oświęcimskiego, żywieckiego i pszczyńskiego. Uprzedzając pytania i ewentualne obawy, organizatorzy informują, że – podobnie jak w poprzednich latach– każde dyktando jest anonimowe. 

W piątej edycji Dyktanda nagrody przyznane zostaną  aż w 3 kategoriach:

·        Open – wszyscy uczestnicy

·        Junior – (uczniowie szkół średnich)

·        Młodziki – (uczniowie klas 7 oraz klas I i III gimnazjów).

A będą to m.in. laptopy, tablety, czytniki e-booków, smartwatche, Monografia Bielska-Białej oraz wiele innych, cennych nagród rzeczowych.

Zdobywcy I miejsca w każdej kategorii oprócz bardzo cennej nagrody rzeczowej i tytułu Beskidzkiego Mistrza Ortografii otrzymają pióro Prezydenta Miasta Bielska-Białej oraz puchar Rektora Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

Aby ułatwić Państwu podjęcie decyzji o wzięciu udziału w tym wydarzeniu, załączamy fragment tekstu ubiegłorocznego Dyktanda:

Nie od razu i niezbyt ochoczo zgodził się Hubert na majówkę w górach. Po stokroć wolałby żeglarski weekend nad Jeziorem Nidzkim, włóczęgi z przyjaciółmi po mazurskich lasach, hasanie przy ognisku  na superbiwaku, a nawet popołudnie u ciotki Roberta, nie najmilszej, lecz hożej i trzeźwo myślącej miłośniczki agroturystyki.

Lecz niestety, klamka już zapadła – jadą więc z rodzicami na południe Polski, pociąg InterCity żwawo mknie przez pola, tata planuje trasy wieczornych przebieżek, a siostra jest myślami w ekstraaquaparku.   

Zgłoszenia do V Beskidzkiego Dyktanda można nadsyłać do 7 maja 2018 roku drogą elektroniczną.

Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszenia jest dostępny na stronie www.festiwal.ath.bielsko.pl oraz na stronie Urzędu Miejskiego w Bielsku Białej www.um.bielsko.pl w zakładce Kultura.

V Beskidzkie Dyktando odbędzie się 15 maja 2018 r. o godz. 9.00 w Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej przy ul. Willowej 2. Tradycyjnie po konkursie ortograficznym odbędzie się spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem. Wybitnemu językoznawcy będzie towarzyszył felietonista Michał Ogórek. Zapowiada się więc ciekawa, niepozbawiona humoru dyskusja na temat poprawności językowej.