Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy zaprasza na spotkanie z cyklu “Poznajemy świat”. Tym razem będzie to wieczór marokańsko – filmowy.

W programie m.in.:

– koncert Mustapha El Boudani “Muzyka Sahary”

– projekcja filmu “Przestrzeń rzeczy niesamowitych” reż. Elwira Surdy

Spotkanie odbędzie się 26 kwietnia 2018 r. (czwartek), o godz. 18.00 w galerii Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy, ul. Modrzewiowa 1360 (obok kompleksu sportowego Drzewiarz).

Wstęp wolny. 

***

Elwira Surdy – podróżnik, fotograf i filmowiec. Pracuje obrazem i dźwiękiem, często podróżuje i wraca w miejsca, z którymi wiąże się jej praca. Absolwentka animacji Społeczno-Kulturalnej na Międzynarodowym Uniwersytecie Zielonogórskim na kierunku film i fotografia, oraz Wrocławskiej Szkoły Fotograficznej AFA_PHO_BOSS, gdzie zdobyła dyplom w pracowni fotografii reklamowej. Prywatnie miłośniczka żeglarstwa, marzy o rejsie dookoła świata.
Nagrywała i fotografowała na kilku kontynentach. W Kirgistanie brała udział w Polskiej Wyprawie Narciarsko-Wspinaczkowej Chan Tengri 2004. Dokumentowała przebieg podróży, która stała się tematem filmu “chantengri.com“, dokumentu wyróżnionego na II Krakowskim Festiwalu Górskim oraz na Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku Zdroju. Jest autorką zdjęć do wielu filmów dokumentalnych, np. “Długodystansowiec” w reżyserii Jacka Szarańskiego, “Stan Snu”, “Stan Życia”, w reżyserii Alfreda Sosgórnika. Na Ukrainie dokumentowała życie Hucułów przedstawione później w filmie “Ja Hucuł” i „Wesołych Świąt Jura” reż. Danuta Buchczyk . Wykonała także zdjęcia do filmów Alfreda Sosgórnika “Oczami Buddów” i „Trans”, nagrywanych w Azji, oraz „Mały Tybet”, zrealizowanego we wrześniu 2013 roku w Ladakhu. Od 2015 roku zajmuje się m.in. tematyką marokańską. Stworzyła najpierw film „Morocco”, za który wspólnie z Mateuszem Jachymem zdobyła I nagrodę na VII Bielskim Festiwalu Filmowym, a później „Przestrzeń rzeczy niesamowitych”, film dokumentujący niezwykłą fuzję kultur – beskidzkiej i marokańskiej.

Nagrody i wyróżnienia:
I wyróżnienie Festiwal Filmów Po Godzinach za film „Trans” I nagroda VII Bielski Festiwal Filmowy za film „Morocco” Nominacja do festiwalu Banff Mountain Film Festival dla filmu “chantengri.com” Wyróżnienie na XI Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku Zdroju, za film „chantegri.com” Wyróżnienie na II Krakowskim Festiwalu Górskim dla filmu „chantagri.com” .

Obecnie razem ze Stowarzyszeniem Współpracy Polsko – Marokańskiej or- ganizuje Filmowo-Fotograficzne Karawany na Saharę.
https://www.facebook.com/przygodanapustyni/

Mustapha El Boudani – rodził się w tradycyjnej, wielodzietnej rodzinie Nomadów i pochodzi z południowej części Maroka, z wioski M’Hamid El Ghizalne, która znajduje się u wrót piasków Sahary. Jest wokalistą, gitarzystą i bębniarzem. Gra na kastanietach – karkabat oraz tańczy. Jest członkiem zespołu Chigaga Group z Sahary, który swoją nazwę wywodzi od wysokich wydm zwanych Erg Chigaga (erg oznacza wydmę). Podczas koncertu muzyk prezentuje tradycyjny, autentyczny folklor oraz muzykę saharyjską graną w obecnych czasach (tu – gitara elektryczna). Utwory śpiewane są w języku Hassani (dialekcie Hassaniya). Piosenki opowiadają o przyrodzie, ludziach, zwierzętach, gwiazdach, miłości, Bogu, pustyni . W zależności od rodzaju występu, muzyk często ubrany jest w tradycyjny stroju Nomadów.

W Polsce oraz w Maroko od 2015 r. realizuje projekt “Górale na Saharze – Nomadzi w Beskidach”. Razem z muzykami, instruktorami oraz podopiecznymi Fundacji Braci Golec aktywnie bierze udział w różnych imprezach organizowanych na terenie łuku Karpat Polskich. Bierze udział w redykach oraz uczestniczy w imprezach w ramach projektu „Karpaty Łączą”. Został zaproszony do nagrania wspólnej płyty z zespołem Dikanda. Na płycie „Devla Devla „ znajdują się dwa jego kompozycji utwory tradycyjna „Africa Zina” oraz „ Yamali charme alah”. Razem z zespołem występował na miesięcznej trasie koncertowej w Polsce i za granicą.

Kocha Saharę, ale umiłował sobie nasze góry Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Dzięki koncertom poznał różnorodność muzyki, stroju, tradycji górali w całym łuku Karpat Polskich. Dzięki licznym przyjaciołom Etno Chaty Topolej, może rozwijać swoje muzyczne zainteresowania oraz współpracować z różnymi muzykami.
Brał udział w wielu festiwalach oraz spotkaniach organizowanych dla firm, szkół oraz prywatnych imprezach.

Niektóre z nich to: Folk Festival Etnopole – Goleszów, Ustroń; „Podlaska Oktawa Kultur” – Białystok, Globaltica World Cultures Festival; Festiwal z Wiejskiego Podwórza – Czeremcha; Ethno Jazz Festival – Wrocław; Jazztage – Drezno; Muzeum Azji I Pacyfiku – Warszawa; Turkusowy Domek – Warszawa; Muzyczna Etno Chata Topolej – Goleszów; Klubokawiarnia Aquarium – Bielsko-Biała . https://www.facebook.com/El-Boudani-Mus-113820702293071/

O filmie: “Przestrzeń rzeczy niesamowitych”-  to krótkometrażowy film dokumentalny przedstawiający muzyczny dorobek Stowarzyszenia Współpracy Polsko-Marokańskiej Africae Deserta Project. Zdjęcia do dokumentu realizowane były na terenie Polski oraz Królestwa Maroka w tzw. strefie wiecznego powrotu, gdzie kamera uczestniczyła między innymi w XIV Międzynarodowym Festiwalu Nomadów w M’Hamid u wrót Sahary. W ramach łączenia kultur na marokańskiej scenie wystąpiły polskie zespoły m in. Kapela Dudyskrzypce oraz siostry Kamila i Martyna Pońc.