15 maja odbędzie się V Beskidzkie Dyktando o Pióro Prezydenta Miasta Bielska-Białej i tytuł Beskidzkiego Mistrza Ortografii. Zgłoszenia można nadsyłać do 7 maja 2018 roku drogą elektroniczną. Tradycyjnie, po konkursie ortograficznym, odbędzie spotkanie się z prof. Jerzym Bralczykiem. Wybitnemu językoznawcy będzie towarzyszył felietonista Michał Ogórek.

Dyktando odbędzie się 15 maja 2018 roku o godz. 9.00, w siedzibie Akademii Techniczno-Humanistycznej ul. Willowa 2, 43-309 Bielsko-Biała, budynek L, sala 128.O udziale w konkursie decyduje kolejność zgłoszeń, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona. W tym roku organizatorzy przewidzieli dla zwycięzców Dyktanda wiele cennych nagród, a będą to m.in.: laptop, tablet, czytniki e-booków, smartwatche, Monografia Bielska-Białej oraz wiele innych, cennych nagród rzeczowych. Główny zwycięzca Dyktanda otrzyma pióro Prezydenta Miasta Bielska-Białej oraz tytuł Beskidzkiego Mistrza Ortografii.

V Beskidzkie Dyktando o Pióro Prezydenta Miasta Bielska-Białej i tytuł Beskidzkiego Mistrza Ortografii skierowany jest do wszystkich osób powyżej 13 roku życia – uczniów, nauczycieli, pracowników szkół, pracowników instytucji publicznych, osób prywatnych. Dyktando będzie organizowane w następujących kategoriach:

· Open – wszyscy uczestnicy

·Junior -(uczniowie szkół średnich);

· Młodziki – (uczniowie klas 7 oraz klas II, III gimnazjów);

W konkursie nie mogą wziąć udziału studenci i absolwenci filologii polskiej oraz nauczyciele poloniści, pracownicy naukowi z tego zakresu.

Tradycyjnie, po konkursie ortograficznym, odbędzie spotkanie się z prof. Bralczykiem. Wybitnemu językoznawcy będzie towarzyszył felietonista Michał Ogórek. Zapowiada się więc ciekawa, niepozbawiona humoru dyskusja na temat poprawności językowej.

Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszenia do dyktanda jest dostępny na stronie www.festiwal.ath.bielsko.pl oraz na stronie Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej www.um.bielsko.pl w zakładce Kultura.

Region jest patronem medialnym tego wydarzenia.