Asp.szt. Rafał Semik – dzielnicowy z Komisariatu Policji w Szczyrku udowodnił, że policjantem jest się 24 godziny na dobę. Wracając z pracy, w czasie wolnym od służby, wraz z policjantami z patrolu, zatrzymał nietrzeźwego kierowcę peugeota i dwóch jego wspólników podejrzanych o liczne kradzieże sklepowe. Odzyskał też skradzione mienie o wartości blisko półtora tysiąca zł. Zatrzymani mężczyźni są już po zarzutach. Grozi im teraz do 5 lat więzienia.

Policjant wracał po południu do domu, po zakończonej służbie. W Szczyrku przy ul. Myśliwskiej, przed jednym ze sklepów, zauważył trzech młodych mężczyzn, którzy siedzieli w zaparkowanym peugeocie i obserwowali pobliską placówkę handlową. Ich zachowanie wydawało się dzielnicowemu podejrzane. Postanowił przyjrzeć się ich postępowaniu. Po krótkiej chwili pasażerowie wysiedli z samochodu i poszli do pobliskiego sklepu. W tym czasie kierowca czekał na nich w pojeździe. O swoich podejrzeniach, iż sprawcy mogą dopuszczać się kradzieży sklepowych, policjant natychmiast poinformował dyżurnego, prosząc o skierowanie na miejsce patrolu. Chwilę później mężczyźni wybiegli ze sklepu, a za nimi personel. Uciekając, porzucili wózek z artykułami spożywczymi i przemysłowymi o wartości 1700 zł, które zamierzali skraść. W pośpiechu wsiedli do peugeota i z piskiem opon odjechali z miejsca zdarzenia. W pościg za nimi ruszył dzielnicowy, który relacjonował dyżurnemu informacje o drodze ucieczki sprawców. Kierowca peugeota zorientował się, że jedzie za nim cywilny samochód. Przyspieszył i zaczął uciekać w kierunku Buczkowic, łamiąc po drodze wszelkie możliwe przepisy ruchu drogowego. Wyprzedzał „na trzeciego” i stwarzał poważne zagrożenie bezpieczeństwa. W pewnym momencie w pościg włączył się radiowóz oznakowany. Kierujący zignorował sygnały świetlne i dźwiękowe zmuszające go do zatrzymania i kontynuował ucieczkę. Patrol wyprzedził sprawcę i zajechał mu drogę, zmuszając go do zatrzymania. Policjanci wspólnie z dzielnicowym zatrzymali trzech mężczyzn w wieku od 21 do 28 lat. Badanie alkomatem wykazało, że 28-letni kierowca peugeota miał w organizmie blisko promil alkoholu. Nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

W czasie przeszukania, na tylnym siedzeniu samochodu policjanci odnaleźli skradzione artykuły spożywcze o wartości blisko 1300 zł.

Zatrzymani mężczyźni zostali przewiezieni do policyjnego aresztu. Nazajutrz usłyszeli zarzuty kradzieży. 28-latek odpowie dodatkowo za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości i niezatrzymanie się do kontroli drogowej, a także liczne wykroczenia, których dopuścił się w czasie ucieczki. Grozi im do 5 lat za kratami. Dwaj z nich byli już karani za przestępstwa przeciwko mieniu. O ich dalszym losie rozstrzygnie teraz prokuratura i sąd.

źródło: Policja Bielsko-Biała