„Młodzież zapobiega pożarom” – pod takim hasłem w sobotę 7 kwietnia na sali widowiskowej „Drzewiarza” w Jasienicy odbył się tegoroczny etap powiatowy Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Zmierzyło się w nim 27 najlepszych zawodników, wyłonionych w eliminacjach gminnych w kategoriach wiekowych szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. 

Gratuluję wam waszej wiedzy i tego zapału. To cieszy, że z tak dobrym skutkiem interesujecie się wiedzą o zapobieganiu i likwidacji zagrożeń naszego codziennego życia, bo już wkrótce od tego zależeć będzie nasze wspólne bezpieczeństwo. Dobrze, że z takim zaangażowaniem przygotowujecie się do tej trudnej, ale jakże ważnej roli – mówił wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna, współgospodarz Turnieju, prezes Gminnego Zarządu OSP, a jednocześnie członek komisji konkursowej.

Uczestników z poszczególnych gmin powiatu najpierw czekał test wiedzy, następnie zawodnicy odpowiadali ustnie na pytania komisji konkursowej. Ostatecznie po etapie pisemnym oraz finale ustnym wyłoniono trzech najlepszych uczestników turnieju w każdej z grup wiekowych. Oprócz reprezentującego gminę Jasienicę Jakuba Mendrka, który zwyciężył w kategorii gimnazjów, w kategorii szkół podstawowych wygrała Oliwia Świgoń z gminy Bestwina, a reprezentant gminy Jasienica, Krzysztof Janota z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Iłownicy, ostatecznie zajął trzecie miejsce. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych triumfował Piotr Malchar z gminy Jaworze. Zwycięzcy w swoich kategoriach wiekowych będą reprezentować powiat bielski na szczeblu wojewódzkim konkursu.

W składzie komisji sędziowskiej obok Janusza Pierzyny znaleźli się też Stanisław Nycz, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego OSP w Bielsku-Białej, Roman Marekwica, komendant gminny OSP w Jasienicy, bryg. Tadeusz Szkucik z Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej oraz Grzegorz Gawęda z Zarządu Powiatowego OSP.

Organizatorem turnieju był Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bielsku-Białej, Zarząd Gminny ZOSP RP w Jasienicy i OSP Jaworze.

Zwycięzcy Turnieju w kategoriach wiekowych 

Szkoły podstawowe

1. Oliwia Świgoń z gminy Bestwina

2. Magdalena Nowak z gminy Wilkowice

3. Krzysztof Janota z gminy Jasienica

Gimnazja

1. Jakub Mendrek z gminy Jasienica

2. Patryk Binda z gminy Jaworze

3. Kacper Pezda z gminy Szczyrk

Szkoły Ponadgimnazjalne

1. Piotr Malchar z gminy Jaworze

2. Kamil Wandzel z gminy Wilkowice

3. Aleksandra Maga z gminy Porąbka

Zdjęcie z tego wydarzenia można zobaczyć klikając tutaj.