Krzyż w Jasienicy był jednym z pierwszych pomników w Polsce upamiętniających katastrofę samolotu prezydenckiego. Stanął w parku w centralnym miejscu administracyjnym Jasienicy przy Urzędzie Gminy, gdzie mieszkańcy od lat tradycyjnie upamiętniają wydarzenia patriotyczne.

Wójt Janusz Pierzyna oraz przewodniczący Rady Gminy Jasienica Jan Batelt wraz z grupą radnych złożyli wieniec pod Krzyżem Smoleńskim w 8. rocznicę katastrofy samolotu prezydenckiego.

Od ośmiu lat w rocznicę katastrofy oddajemy w Jasienicy cześć tragicznie zmarłym w katastrofie smoleńskiej najwyższym przedstawicielom naszego państwa. Zginęły osoby, reprezentujące różne opcje polityczne, pełniły służbę Polsce, dlatego należy im się nasza pamięć – wyjaśnia wójt Janusz Pierzyna.

Krzyż Smoleński upamiętnia ofiary mordu katyńskiego, dokonanego w 1940 r. przez NKWD, jak również katastrofę lotniczą pod Smoleńskiem z udziałem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Stanął w centrum Jasienicy 30 kwietnia 2010 r., gdzie uroczyście został poświęcony 3 maja 2010 r. Na pierwszej tablicy widnieje napis „W hołdzie ofiarom zamordowanym w Katyniu w 1940 r.”, zaś na drugiej „Pamięci ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem w 2010 roku, w której zginęli Prezydent RP Lech Kaczyński z żoną Marią i 94 osoby, przedstawiciele najwyższych sfer życia politycznego, wojskowego i duchownego naszego państwa.” Na obu napisach widnieją też daty „03 maja 2010 r.” oraz podpis „Mieszkańcy Gminy Jasienica”. Tablice zostały umieszczone na granitowej nieregularnej bryle, na której u góry został zamontowany krzyż o wysokości 3,5 m, wykonany z drewna dębowego. W krzyżu umieszczono specjalną tuleję ze stali szlachetnej z grudkami ziemi katyńskiej.

Krzyż w Jasienicy był jednym z pierwszych pomników w Polsce upamiętniających katastrofę samolotu prezydenckiego. Stanął w parku w centralnym miejscu administracyjnym Jasienicy przy Urzędzie Gminy, gdzie mieszkańcy gminy od lat tradycyjnie upamiętniają wydarzenia patriotyczne. Obok Krzyża Smoleńskiego stoi też Pomnik ku czci poległych w czasie II wojny światowej.

Źródło: UG Jasienica