Po zakończeniu sezonu grzewczego warto się zastanowić nad wymianą pieca na ekologiczny, uzyskując dofinansowanie z budżetu gminy Jasienica – zachęca wójt Janusz Pierzyna. Na tegoroczne dofinansowanie do wymiany kotłów zostało zarezerwowane 200 tys. zł.

Realizacja systemowego wsparcia w postaci dopłat do wymiany pieców ma na celu ograniczenie niskiej emisji w naszej gminie. To drugi taki program, obok projektu „Słoneczna Gmina Jasienica”. Premiujemy zwłaszcza taką wymianę, która przynosi najwięcej korzyści środowisku – wyjaśnia wójt Janusz Pierzyna.

Każdy właściciel domu może się starać o dofinansowanie z budżetu gminy Jasienica do wymiany pieców. Ma szansę otrzymać od 1 do 2,5 tys. zł, w zależności od tego, jaki piec zakupi. Największą dopłatę dostanie do nowego pieca gazowego lub gazowo-olejowego (2,5 tys. zł), trochę mniejszą do olejowego lub węglowego klasy 5 (2 tys.). Zwrot (od 1 do 1,5 tys. zł) otrzymają także współwłaściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych, którzy zdecydują się na wymianę systemu wspólnego ogrzewania. Dofinansowanie zostało przeznaczone jedynie na zakup ekologicznego kotła, to oznacza, że jego montaż, koszty transportu, projektu lub demontażu starego trzeba będzie pokryć z własnego portfela. Dofinansowanie nie otrzymają właściciele budynków postawionych po 2010 r., ani nowych. Szczegóły dostępne są w załączonym regulaminie.

Wszyscy zainteresowani dofinansowaniem powinni skontaktować się z Referatem Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Jasienica, w którym zostaną poinformowani o kolejnych krokach procedury.

Źródło: UG Jasienica