Władze gminy Jasienica szukają rozwiązania problemu zakorkowanego układu komunikacyjnego w pobliżu węzła na drodze S52 w Jasienicy. Tamtejszy wójt czyni starania o nabycie gruntów, na których mogłaby powstać droga odciążające ruchliwe skrzyżowanie w sąsiedztwie Urzędu Gminy. Ponadto istnieje szansa na wykonanie węzła na drodze S52 w okolicach Grodźca, który stanowiłby zjazd i wjazd na trasie z kierunku Bielsko-Cieszyn.

Staramy się coś z tym zrobić od momentu kiedy zapadła decyzja o budowie tego węzła – mówił niedawno na antenie lokalnej rozgłośni radiowej wójt Janusz Pierzyna. Gospodarz gminy Jasienica przypomniał, iż w projekcie budowy dzisiejszej drogi S1 tego węzła nie było. – W 1999 r. wisiało to na włosku, ale rzutem na taśmę udało się zaprojektować węzeł. Była zgoda ministra i cieszę się z tego, bo mamy tam komunikację, a z drugiej strony jest ona taka jaka jest, że stwarza problemy. Każdy funkcjonujący w tym terenie ma z tym problemy, dlatego staramy się aby rozładować sytuację. Podjęliśmy już rozmowy z najbliższym sąsiadem budynku Urzędu Gminy i te trwają one nadal. Jeżeli bylibyśmy w stanie zakupić grunt, to jesteśmy dwiema rękami za i rozwiązalibyśmy ten problem. Wówczas puścilibyśmy komunikację za Biedronką i wyszlibyśmy rondem w pobliżu szkoły przy Strumieńskiej. Rozmowy trwają i próbujemy, no ale też nie można nikogo zmusić do pewnych rozwiązań – komentował Pierzyna.

Kolejnym rozwiązaniem, które zdaniem wójta zmniejszyłoby tłok przy zjeździe z drogi ekspresowej w Jasienicy jest wybudowanie kolejnego węzła na wysokości Grodźca. Na tę chwilę w tej okolicy istnieje jedynie zjazd od strony Cieszyna w stronę Świętoszówki i wyjazd w stronę Bielska-Białej, ale nie ma połączenia w odwrotnym kierunku. – O to prosiłem już w różnych instytucjach wcześniej, ale jakby nie było klimatu do tego. Na dzisiaj podjęliśmy uchwałę Rady Gminy aby zmienić plan zagospodarowania przestrzennego w obrębie tego skrzyżowania i żeby był zjazd i wjazd w stronę Cieszyna. To spowoduje, że 5-6 sołectw na zachodzie naszej gminy będzie miało komunikację bezpośrednią. Nie będą musiały przejeżdżać przez Jasienicę i dojeżdżać lokalnymi drogami do tych sołectw. Będą mogły skorzystać z tego węzła. Na koniec roku planujemy uchwalenie planu, więc myślę, że jeżeli studium i plan będą uchwalone, to będzie narzędzie do podjęcia działań i będziemy się starać w GDDKiA i u pana ministra, aby ten temat rozstrzygnąć. Myślę, że ten temat jest do załatwienia – mówił wójt gminy Jasienica.

Korki to nie jedyny problem z jakim borykają się kierowcy w centrum Jasienicy. Kolejną problematyczną kwestią jest niewielka ilość miejsc parkingowych. – Na dzisiaj mamy szkołę, gdzie parkuje wielu nauczycieli i mamy rodziców, którzy przywożą i odbierają swoje dzieci. Mamy też urząd gminy i ośrodek zdrowia, policję oraz kościół. Wcześniej zakupiliśmy hektar gruntów pomiędzy ośrodkiem zdrowia i szkołą, to jest vis a vis dzisiejszego parkingu urzędu. W tym miejscu chcemy wybudować parking. Jest to na etapie projektowania, zostały przesunięte środki na to zadanie – zapowiedział Janusz Pierzyna.

Zdjęcie: Google Street View