Po marcowych zmianach w budżecie wydatki gminy Jasienica przewidziane w tym roku wzrosły do blisko 114 mln zł. W czasie ostatniej sesji Rada Gminy dołożyła kolejne 335 tys. zł na rozbudowę ulicy Strumieńskiej w Rudzicy. W planach samorządu jest też budowa wind w obiekcie Drzewiarza w Jasienicy oraz w ośrodku zdrowia w Rudzicy. W nowym planie finansowym znalazły się także fundusze na zaprojektowanie rozbudowy szkoły w Świętoszówce i budowę hali sportowej w Międzyrzeczu Górnym.

W czasie marcowej sesji Rady Gminy Jasienica podjęto decyzję o dołożeniu kolejnych środków na realizację rozbudowy ulicy Strumieńskiej w Rudzicy. Wcześniej gmina miała zarezerwowaną na ten cel sumę 2,85 mln zł. Po przetargu okazało się, że koszty przedsięwzięcia realizowane wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Bielsku-Białej wzrosły. Radni zdecydowali, iż wkład gminy Jasienica w rozbudowę tej drogi wyniesie ostatecznie 3,185 ml zł. Za podjęcie tej decyzji dziękował w czasie sesji przewodniczący Rady Powiatu, Jan Borowski. – Nie trzeba nikomu uświadamiać jak jest to ważna inwestycja, która przede wszystkim wpłynie na poprawę bezpieczeństwa. O ile dobrze policzyłem, to już chyba czwarty etap prac na ul. Strumieńskiej i mam nadzieję, że nie ostatni i doprowadzimy remont tej drogi do samego końca. Dziękuję za zrozumienie i jednomyślność w głosowaniu. Dzięki waszej decyzji taka inwestycja jest realizowana w gminie Jasienica, a nie gdzieś w innej części powiatu. Dziękuję też za zaangażowanie pana wójta, który był obecny na każdym etapie projektowania i zabiegał o realizację tej inwestycji. Bez niego nie byłoby to możliwe – mówił Borowski. Ponadto w czasie dyskusji na ten temat okazało się, że planowane rondo w Rudzicy nie będzie dwujezdniowe, lecz finalnie jednojezdniowe. – Do końca nie wiem jak to się stało w fazie końcowej, ponieważ początkowo była mowa o dwujezdniowym. Nie jestem w stanie stwierdzić jak to się stało. Myślę, że zadecydowały względy techniczne i bezpieczeństwa – wyjaśniał przewodniczący Rady Powiatu.

Podczas obrad radnych, wójt Janusz Pierzyna poinformowała o planowanym montażu dźwigu hydraulicznego w budynku obok boiska Drzewiarza w Jasienicy. – We wcześniejszym projekcie nie było tej funkcjonalności ze względu na koszty całego przedsięwzięcia. Osiem lat później wyposażymy ten obiekt w windę. Mamy sporo osób niepełnosprawnych czy starszych, które chcą odwiedzić ten obiekt. Organizujemy tam gminne imprezy dla wszystkich mieszkańców z 14 sołectw i taka inwestycja jest niezbędna. Dotychczas osoby, które nie były w stanie samodzielnie pokonać schodów były wnoszone na salę – wyjaśniał wójt uzasadniając konieczność realizacji tej inwestycji, na którą w budżecie zarezerwowano kwotę 100 tys. zł. Podobne przedsięwzięcie przewidziano w budynku ośrodka zdrowia w Rudzicy, gdzie na projekt i budowę windy desygnowano 150 tys. zł.

Janusz Pierzyna zapowiedział też sporządzenie projektu dla rozbudowy budynku szkolnego w Świętoszówce. Na to zadanie zarezerwowano również 100 tys. zł. – W tym roku rozpoczynamy projektowanie aby następna Rada dostała dokumentację i będzie mogła się rozpatrywać czy istnieją możliwości realizacji tej inwestycji – informował wójt. W budżecie gminy znalazły się też fundusze na sporządzenie dokumentacji związanej z budową sali gimnastycznej wraz z zapleczem w Międzyrzeczu Górnym (100 tys. zł). – Dyskutowaliśmy na komisji budżetowej czy pracujemy nad tym tematem, czy pozostawiamy to na kolejną kadencję. Możemy starać się o dofinansowanie i aplikować o środki zewnętrzne. Do tego konieczna jest stosowna dokumentacja, a my jej nie mamy. W tym roku złożymy wniosek, mimo że dokumentacji nie mamy i liczymy się z tym, że zostanie on odrzucony. Jesteśmy jednak ludźmi wiary i liczymy na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Jakie to będą środki? Tego nie wiemy, bo to program płynny, realizowany w zależności od potrzeb. Może to być 30 proc, a może być 80 proc. – wyjaśniał Janusz Pierzyna.

Szczegóły zmian w uchwale budżetowej gminy Jasienica na 2018 r. dostępne są tutaj (kliknij).Mamy dopiero marzec a już mamy już prawie 114 mln zł wydatków. To jest radość, że co miesiąc możemy zwiększać budżet i nas na to stać – cieszył się w czasie sesji wójt gminy.