Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku – Białej ujawnili w ciężarówce na drodze krajowej S1 ponad 18,5 tysiąca sztuk odzieży, obuwia i galanterii z podrobionymi znakami towarowymi znanych światowych marek.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku – Białej pełniąc służbę na szlakach komunikacyjnych w powiecie żywieckim przystąpili do kontroli samochodu ciężarowego na polskich numerach rejestracyjnych. Ich uwagę zwrócił fakt, iż plandeka na pojeździe była uszkodzona. W trakcie kontroli przewożonego z Turcji ładunku funkcjonariusze ujawnili odzież ze znakami towarowymi znanej marki, choć z dokumentacji przewozowej nie wynikało, że taki towar jest transportowany. Jak się później okazało wśród 22 ton przewożonej odzieży znajdowały się 18 574 sztuki odzieży z podrobionymi znakami towarowymi znanych światowych marek.

Ekspert z zakresu autentyczności znaków towarowych, który przez kilka dni badał ujawniony towar i dokonywał jego wyceny, potwierdził, że odzież jest podrobiona. Jak wynika z wyceny dokonanej przez biegłego, gdyby zatrzymany towar trafił do obrotu jako oryginalny, a z takim zamiarem przemycono go do Polski, to wartość jego sprzedaży wyniosłaby 25 milionów złotych.

Dalsze czynności w tej sprawie prowadzić będzie Placówka Straży Granicznej z Bielska – Białej. Zgodnie z zapisami ustawy prawo własności przemysłowej za wprowadzanie do obrotu towarów z podrobionymi znakami towarowymi o znacznej wartości grozi kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.