Centrum Bajki i Animacji przy bielskim Studiu Filmów Rysunkowych ma być wizytówką miasta. Po zaprezentowaniu koncepcji architektonicznej oraz po podpisaniu umowy z ministerstwem kultury wydawało się, że realizacja tej inwestycji ruszy lada dzień. Tymczasem wczoraj prezydent Bielska-Białej poinformował, iż realizacja tego projektu jest „we mgle”, bowiem jak na razie nie udało się pozyskać środków finansowych. Szacuje się, że planowana inwestycja pochłonie ponad 20 mln zł.

Podczas wtorkowej sesji Rady Miejskiej członkowie tego gremium: Agnieszka Gorgoń-Komor i Marcin Lisiński wnioskowali do władz miasta o utworzenie na terenie Bielska-Białej trasy turystycznej, „Szlakiem bielskich bajek”, jako kontynuacji tworzenia interaktywnego Centrum Bajki i Animacji przy Studiu Filmów Rysunkowym, o które interpelował we wrześniu 2016 r. klub radnych Platformy Obywatelskiej i radna Małgorzata Zarębska – Szlak mógłby składać się z kilku figur postaci z bajek z wykorzystaniem istniejących i cieszących się dużą popularnością postaci Bolka i Lolka oraz Reksia, rozmieszczonych w ciekawych punktach naszego miasta, które turyści odwiedzaliby kolejno wg przygotowanych mapek. W pobliżu tych punktów mogłyby się znajdować miejsca sprzedaży pamiątek związanych z tą tematyką. Byłaby to unikalna atrakcja miast wyróżniająca je pośród innych i zachęcająca do przyjazdu rodzin z dziećmi z całego kraju – argumentowała radna Gorgoń-Komor.

– Szlaków bajkowych to mamy dużo, ale to jakiś nowy. Pozostaje pytanie kiedy zostanie zrealizowane Centrum Bajki i Animacji, bo na razie ta sprawa jest w mgle. Problemem jest kwestia środków – mówił w czasie sesji prezydent Jacek Krywult. – Miały być środki ministerialne, tych środków nie ma. Miały być środki unijne i ich też nie ma. Teraz przymierzają się do jakiegoś funduszu norweskiego. Z przykrością stwierdzam, że nie ma widoków na dzisiaj, żeby ruszyła budowa, z którą wiążemy duże nadzieje. Przekazaliśmy na ten cel część terenu, który jest nam bardzo potrzebny skądinąd – informował prezydent Bielska-Białej.

Przypomnijmy, iż 4 sierpnia 2015 roku minister kultury dokonał przekształcenia spółki pod firmą Studio Filmów Rysunkowych sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej w państwową instytucję kultury. W konsekwencji 18 grudnia 2015 roku Studio Filmów Rysunkowych sp. z o.o. zostało wykreślone z rejestru spółek i wpisane do rejestru państwowych instytucji kultury. Dzięki temu Studio będzie mogło starać się o dotacje państwowe na realizację tej inwestycji. Na stanowisko dyrektora Studia Filmów Rysunkowych został powołany Andrzej Orzechowski, prezes zlikwidowanej spółki.

W styczniu 2017 r. zaprezentowano zwycięską wizję tego jak powinno wyglądać Interaktywne Centrum Bajki. Poinformowano również, że projekt budowlany dla tej inwestycji ma być gotowy w ciągu kilku miesięcy. Następnie bielska wytwórnia miała aplikować o środki europejskie. Przewidywany termin otwarcia Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji jaki wówczas podawano, to rok 2020. Całkowity koszt projektu szacuje się na ok. 21 milionów złotych.

Według zamierzeń “Świat Bajki” przy Studiu Filmów Rysunkowych będzie połączeniem interaktywnego, nowoczesnego muzeum z parkiem rozrywki typowym dla ekspozycji wystawienniczych przy zagranicznych studiach filmowych. Centrum tworzone będzie w oparciu o dorobek powstałego w 1947 roku Studia Filmów Rysunkowych, w którym zrealizowano ponad tysiąc filmów, w tym słynne bajki dla dzieci. Zastosowanie nowoczesnych technik multimedialnych sprawi, że w Bielsku Białej powstanie niezwykle atrakcyjne centrum rozrywki i edukacji, proponujące naukę przez zabawę dla dzieci i całych rodzin.

Grafika: Nizio Design