Wbrew pierwotnym planom przebudowa budynku strażnicy OSP w Grodźcu obejmie znacznie szerszy zakres niż zakładano. – Konstrukcja okazała się tak słaba, że lepiej wybudować wszystko praktycznie od nowa – wyjaśnia wójt gminy Jasienica, Janusz Pierzyna.

Przypomnijmy, że w listopadzie ruszyła długo oczekiwana rozbudowa strażnicy OSP w Grodźcu. Prace miały objąć modernizację budynku, projekt zakładał wykorzystanie ścian nośnych starego budynku oraz jego fundamentów. Podczas rozbiórki okazało się jednak, że te elementy nośne są zbyt słabe: fundamenty były dużo płytsze, niż to ujęto w dokumentacji, podobnie ze ścianami, były puste w środku. – Bezpieczniej i korzystniej z myślą o długoletnim użytkowaniu będzie wybudowanie solidnych fundamentów i konstrukcji nośnych od nowa. Dzięki temu budynek będzie służył następnym pokoleniom nie tylko strażaków z Grodźca, ale całej lokalnej społeczności – mówi wójt. Budowa, która miała kosztować ponad 1,9 mln zł, będzie więc droższa o ponad 290 tys. zł. Nowa, solidna ściana nośna już została postawiona.

Rozbudowa strażnicy w Grodźcu zakłada znaczne powiększenie budynku w porównaniu z dotychczasową remizą, m.in. utworzenie dużej sali, w której będą się spotykać mieszkańcy sołectwa. Do tej pory funkcję takiej sali spotkań pełnił garaż starej strażnicy, warunki były tam jednak bardzo skromne. – Takiej sali brakuje w Grodźcu, a też straż pożarna się rozwija, druhowie powinni więc mieć więcej miejsca, aby przygotowywać się do zadań ratowniczych – wyjaśnia Janusz Pierzyna, wójt, a jednocześnie prezes Zarządu Gminnego OSP w Jasienicy. Toteż nowa strażnica zostanie podwyższona o jedną kondygnację, na piętrze powstanie duża sala szkoleniowa, którą będzie można podzielić przesuwaną ścianą. Powstaną tu też sanitariaty, a na zewnątrz zostanie dobudowana klatka schodowa. Tym samym parter zostanie przeznaczony wyłącznie dla części bojowej strażnicy, garaż będzie wyposażony w drugie drzwi, ułatwiające wyjazd wozów pożarniczych. Łącznie nowa strażnica będzie liczyć 512 mkw., co oznacza ponad dwukrotne powiększenie powierzchni (do tej pory miała 225 mkw.).

Całość będzie kosztować 2,2 mln zł, a mimo tego, że zakres robót znacznie się powiększył, termin oddania budynku do użytku został wyznaczony na połowę grudnia 2018 roku.

Źródło: UG Jasienica