Do Iłownicy i Rudzicy trafiła większość nagród w gminnym etapie turnieju wiedzy pożarniczej, jaki został przeprowadzony w poniedziałek 5 marca na sali Drzewiarza w Jasienicy. W etapie powiatowym Jasienicę reprezentować będą Krzysztof Janota z Iłownicy i Jakub Mendrek z Rudzicy.

 Jako organizatorom konkursu nieodmiennie zależy nam przede wszystkim na tym, abyście znali zasady udzielania pierwszej pomocy i zapewnienia bezpieczeństwa. Nikt nigdy nie wie, w którym momencie ta wiedza może komuś uratować życie – mówił do uczestników wójt Janusz Pierzyna, jednocześnie prezes gminnego zarządu OSP. – Mamy w naszej gminie możliwości, dobrze wyszkolonych strażaków, sprzęt, w tym fantomy. Zachęcam was do tego, abyście zaprosili strażaków do swoich szkół i nauczyli się w praktyce udzielać pierwszej pomocy – dodawał wójt, który wraz z komendantem gminnej OSP Romanem Marekwicą i dwoma wiceprezesami, Krzysztofem Kusiem i Wiesławem Siąkałą odpytywali uczniów podczas ustnej fazy turnieju.

Jak mówi komendant Roman Marekwica, tak przygotowywał pytania dla uczestników, aby wynieśli z nich jak najwięcej praktycznej wiedzy o zagrożeniach, ich unikaniu i likwidowaniu. Wśród pytań znalazło się m.in. czy płonącą frytkownicę można gasić wodą (stanowczo nie, bo woda nie zagasi pożaru oleju, może za to spowodować, że płonący olej rozpryśnie szerzej), czym gasić płonący sprzęt komputerowy (najlepiej gazami gaszącymi), czy jak można wytłumaczyć zastosowanie kolejnych faz resuscytacji.

W tym roku konkurs był podzielony na dwie kategorie: dla uczniów klas szkół podstawowych od 1 do 6 oraz dla starszych, gimnazjalistów i uczniów klas siódmych. W młodszej kategorii zwyciężył Krzysztof Janota z Iłownicy, przed Kacprem Śliwką z Jasienicy oraz Mateuszem Legięciem z Rudzicy, zaś w starszej – Jakub Mendrek z Rudzicy, Aleksandra Włosińska z Iłownicy, a także Izabela Białek z Rudzicy. Drużynowo w pierwszej grupie 1. miejsce zajęła reprezentacja Iłownicy, 2. – Jasienica, 3. – Rudzica, 4. – Świętoszówka i Mazańcowice, 5. – Międzyrzecze. Z kolei w drugiej grupie kolejność ustaliła się następująco: 1. Rudzica, 2. Grodziec, 3. Iłownica, 4. Jasienica, 5. Międzyrzecze, 6. Mazańcowice, 7. Świętoszówka.

Galerię zdjęć z tego wydarzenia można obejrzeć klikajac tutaj. 

Źródlo: UG Jasienica