W imieniu samorządu gminy Jasienica wicewójt Krzysztof Wieczerzak uczcił w czwartek 1 marca pamięć Żołnierzy Wyklętych, składając wieniec na grobie plut. Edwarda Biesoka na cmentarzu w Mazańcowicach.

Święto upamiętnia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po zakończeniu II wojny światowej zdecydowali się na podjęcie nierównej walki o wolną Polskę. Przypomnijmy, takim żołnierzem był plut. Edward Biesok, pseudonim „Edek”. Urodził się w 1927 r. w Mazańcowicach, w czasie okupacji został usunięty ze szkoły za manifestacyjnie niechętny stosunek do Niemców. Jego rodzice odmówili podpisania Volkslisty, w konsekwencji Edward w wieku 13 lat został wywieziony na roboty do Rzeszy. W Cottbus pracował przy żywicowaniu drzew, uciekł jednak i ukrywał się w rodzinnym domu.

Po utworzeniu PRL jesienią 1945 r. dołączył do oddziału legendarnego por. Henryka Flame „Bartka”. Na jego rozkaz w styczniu i lutym 1946 r. zorganizował własną ośmioosobową grupę bojową, która w marcu rozpoczęła działalność. W ciągu dwóch miesięcy partyzanci przeprowadzili kilkanaście akcji, przede wszystkim upominawczych w stosunku do aktywnych członków PPR oraz aprowizacyjnych. Zginął podczas zwycięskiej dla partyzantów potyczki na Błatniej z plutonem operacyjnym MO z Katowic 13 maja 1946 r.

W 2013 r. szczątki Edwarda Biesoka zostały ekshumowane z mogiły żołnierskiej na Błatniej i złożone w grobie w Mazańcowicach. Grób Edwarda Biesoka jest jednocześnie symboliczną mogiłą pięciu poległych żołnierzy jego oddziału.

Źródło: UG Jasienica