W sezonie 2017/18 swoje 110-lecie obchodzi BBTS Bielsko-Biała, najstarszy na Podbeskidziu klub, który dał początek m. in. dzisiejszemu TS Podbeskidzie. Wczoraj, na konferencji prasowej, przedstawiono plan obchodów jubileuszu. 

Od piłki nożnej wszystko się zaczęło w 1907 roku, kiedy to powstał Bielitzer Fussball Klub, ale na piłce się nie skończyło, bo BBTS w swoich najlepszych latach był klubem wielosekcyjnym w skład którego wchodzili również m. in. siatkarze,szachiści, saneczkarze, pływacy, gimnastycy, tenisiści ziemni i stołowi, bokserzy, narciarze. Te dwie ostatnie sekcje osiągały największe sukcesy w postaci medali mistrzostw kraju, Europy oraz wychowały najwięcej uczestników igrzysk olimpijskich.

Do dziś z klubów pochodzących od BBTS-u funkcjonują tylko sekcje piłki nożnej (BBTS Podbeskidzie, TS Podbeskidzie), siatkówki (BBTS Bielsko-Biała – występujący w Plus Lidze, oraz BBTS Włókniarz – szkolenie młodzieży), a spadkobiercą bokserskich osiągnięć BBTS-u jest Bielski Klub Bokserski Beskidy.

Wszystkie te kluby połączyły siły, by wspólnie świętować jubileuszowy sezon 110-lecia swojego wspólnego przodka. Główne uroczystości zostały zaplanowane na początek kwietnia.

Krótką powtórkę z historii zrobił Tadeusz Pilarz, przewodniczący komitetu organizacyjnego oraz były prezes BBTS:

 110-letni BBTS to jeden z pierwszych klubów w Polsce, na początku niemiecki, ale już w latach trzydziestych Polski, przez lata zanotował wiele osiągnięć, ale też w tej historii były wzloty i upadki, bo różne były czasy i polityczne, i gospodarcze. Klub wychował 23 olimpijczyków, z których znakomita większość dwu, lub trzykrotnie uczestniczyła w Igrzyskach Olimpijskich, była to cała gama znakomitych naszych bokserów i narciarzy. Pierwsze kroki w BBTS-ie stawiał nawet młody Stefan Hula, bo jego ojciec był trenerem, dopiero później przeszedł do LKS-u w Szczyrku i tam kontynuował swoją karierę. 

Miałem tę przyjemność, że przez wiele, wiele lat kierowałem BBTS-em, zaczynałem jako młody chłopak, narciarz-alpejczyk. Po zakończeniu działalności jako aktywny sportowiec, pomagałem przy klubie piłkarskim. Największy rozkwit przypadał na lata osiemdziesiąte, kiedy zawodnicy BBTS zdobyli kilkanaście medali mistrzostw Polski w narciarstwie, siatkarze weszli do pierwszej ligi, szachiści zdobyli mistrzostwo Polski, zarówno juniorzy, jak i seniorzy, drużynowo i indywidualnie. Po tym znów przyszły trudniejsze czasy i trudne decyzje. Połączenie sekcji piłkarskiej z Komorowicami, co dało początek Podbeskidziu, nieco później wydzieliliśmy samodzielny klub siatkarski – pokrótce historię BBTS opowiedział przewodniczący Pilarz

Ogromnie cieszę się, że w gronie wszystkich klubów możemy organizować obchody jubileuszu, oraz że mocno wspiera tę działalności i zaangażował się w nią bardzo mocno prezydent Bielska-Białej, pan Jacek Krywult, który objął swoim honorowym patronatem jubileusz BBTS – zakończył Tadeusz Pilarz.

Plan obchodów jubileuszu znajdziesz klikając tutaj.